Hedefte dünyanın bilinen mimarlık ofisleriyle çalışmak var

1 Ekim 2014, Çarşamba 13:20

     


Mermer ve doğaltaş sektöründe katma kıymet hareketi başladı. Mermeri heykeltıraş gibi işleyen yerli makineler, sektöre güç katarken, ihracatçılar ise yeni kuşak pazarlama atağı başlattı. Hedefte dünyanın bilinen mimarlık ofisleriyle çalışmak var
Türkiye ekonomisi mermer ve doğaltaş sektöründe katma kıymetli ürünler elde edebilmek için çok fazla boyutlu projeler yaşama geçiriyor. Özellikle madenlerin işlenmesine yönelik atılan atımlar Ar-Ge desteklerinin de etkisiyle meyvelerini vermeye başladı. Adeta resim yapar gibi mermeri işleyen yerli makineler, hem dahil tüketimde hem de ihracatta çok büyük rol üstlenmeye başladı. Pazarlama atağıyla ilgili olarak da birden fazla çalışmanın startı verildi. İhracatçı birliklerinin de katkısıyla dünyaca şöhretli tasarımcılar Türk firmaları tarafından transfer edilmeye başlandı. Başarılar yurtdışı fuarlarda da dikkat çekmeye başladı. İtalya'nın Verona şehrinde yapılan Uluslararası Marmomacc Taş, Tasarım ve Teknoloji Fuarı'na İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) ulusal katılım gösterdi. Fuarda açıklama yapan İMİB Başkanı Ali Kahyaoğlu, 2002'de 350 milyon dolar olan doğaltaş ihracatın, 2013'te 2.2 milyar dolara yükseldiklerini belirtti . 


YENİ HEDEF ABD 
ABD 'daki toparlanmanın kendilerine artı yansıması olacağını ifade eden Kahyaoğlu, "Oradan da çok fazla umutluyuz. ABD 'daki fuarı ikiye katladık. Yine yetmedi. Zira talep var, ihracat artıyor. İlk 8 ayda ABD 'ya satışlarda % 11 yükselme var. Bu daha da artacaktır" olacak şekilde açıkladı . 


SEKTÖRLER ARASI İŞBİRLİĞİ VAR
Fuarda Türk makine sektörünün madencilere yaptığı işbirliği de ilgi topladı . Heykeltraş robotu geliştiren Mavijet firmasının Genel Müdürü Mustafa Özkan "Hedefimiz dünya pazarı" diye belirtti .


İNOVASYON TURU
10 bin KOBİ'den güç birliği buluşması
10 bini aşan üyesiyle Türkiye'nin en çok büyük iş örgütleri arasında gelen TÜGİK, üyeleri arasındaki ticareti geliştirmek üzere dev bir organizasyon hazırlanmakta . Ortak üretimden, ortak pazarlama ve ticarete kadar birden fazla alanı kapsayan buluşmaya inovasyon ve Ar-Ge hususunda dünyaca şöhretli uzman isimler de katılacak. 11-14 Aralık tarihlerinde Antalya'da gerçekleşecek zirvenin anne hedefinin üyeler arasındak ticari ağları örmek ve kuvetlendirmek olduğunu açıklayan TÜGİK YİK Başkanı Erhan Özmen, "Türkiye'nin en çok büyük işadamı buluşma platformu olan TÜGİK İş Zirvesi ihtiyaç katılımcı kalitesi gerekse işbirliği sağlamada eşsiz bir misal teşkil ediyor" diye belirtti . 


Kervansaray'dan Doğu atağı
35 yıldır Türkiye'de 7 oteliyle turizm sektörünün her alanında çalışma gösteren Kervansaray Otelleri, yeni yatırımlarla büyüyecek. "Hayatın İçindeki Bütün Renkler" sloganı ile öne çıkan Kervansaray Otelleri, İstanbul başta olmak üzere Türkiye'de Türkiye 'da vatan dışında da Batı Avrupa, Türkmenistan, Kazakistan ve Ortadoğu'da otel satın almak için arayışa girdi. Kervansaray Otelleri Genel Koordinatörü Şahin Seval, Eskişehir'de bir otel satın almak üzere anlaştıklarını, Gaziantep'te yeni otel satın almak için görüşme halinde olduklarını, Afyon ve Mardin'de de arayışlarının olduğunu açıkladı. 


ÜNLÜ MİMARLAR DEVREDE
Türk mermer sektörünü dünyaya tanıtmak istediklerini kaydeden İMİB Başkanı Ali Kahyaoğlu, "Dünyanın bilinen mimarlık ofislerine seçtiğimiz taşları sokmaya çalışacağız. İMİB Yönetim Kurulu Üyesi Rüstem Çetinkaya bununla ilgili çalışmaları yürütecek. Bütün taşlarımızı değil de, seçtiğimiz özel ürünleri tanıtacağız" diye belirtti .  
Son Eklenen Haberler