DİYARBAKIR’DAN KABE’ YE MERMER İHRACATI

4 Eylül 2019, Çarşamba 12:27

     


DİYARBAKIR’DAN KABE’ YE MERMER İHRACATI

 

Suudi Arbistan’ın Mekke kentinde bulunan ve her yıl milyonlarca hacı adayının akın ettiği İslam dininin en kutsal mekanı Kabe’de bulunan iki lüks otelin dış kaplama mermerleri Diyarbakır’dan gönderildi.

Kabe’nin yakınında yapılan Marriott ve Hilton otelleri projesi için kullanacak oldukları mermerleri Beden Mermer’den kullanıyor.

Satış ve Pazarlama Müdürü Seda Berekatoğlu açıklamasında; “ Beden Mermer Kabe’ye şimdiye kadar yaklaşık 42 bin 500 metre kare bej light mermer gönderdi.  Yaptığımız titiz bir çalışmadan sonra da kontrollerini yaptığımız ürünlerimizi göndermek üzere son sevkiyatlarımızı da deniz yoluyla gönderdik.” dedi.

“Diyarbakır mermeri ne sert ne yumuşak”

Kabe’de yapımına başlanan Marriott otelinin dış kaplama mermerlerinin Beden Mermerden gönderdiklerini söyleyen Berekatoğlu,“ Kabe’de Marriott otelinin yapımına 2012 yılında başlandı. Bu otelin dış cephe kaplaması için kullanılacak olan mermerin Türk taşı olması düşünülmüş, bizim taşımız ve işçiliğimizi beğenen firmanın talebi üzerine bizde gönderdik.

 

Beden Mermer Satış ve Pazarlama Müdürü Seda Berekatoğlu

Ayrıca, yapılan titiz çalışmamız üzerine ara vermeden 2015 yılından itibaren de yine aynı yerde yapılan Hilton oteli projesi için de mermer üretimine başladık. En son partiyi de gemiye yükleyerek gönderdik. Şimdiye kadar Kabe yakınındaki iki otel için yaklaşık 42 bin 500 metrekare mermer gönderdik

Diyarbakır’ın Hani ilçesindeki ocaklarından çıkartılan “bej light” mermer ne sert ne de yumuşak bir taş olması ve rahat montaj edilmesi nedeniyle tercih edilmektedir.” Dedi.

Diyarbakır’daki ocaklardan çıkardıkları mermerleri ocaktan işlemeden Çin ve Hindistan’a, işlenen mermerleri de ABD, İsrail, Suudi Arabistan, Irak ve Dubai’ye gönderdiklerini belirten Berekatoğlu, “Daha önce Avrupa ülkelerine de gönderiyorduk ancak oralarda yaşanan kriz nedeniyle satışlar biraz durdu” diye konuştu. 
Son Eklenen Haberler