Bakan Yıldız'dan çağrı

24 Eylül 2014, Çarşamba 12:56

     


Enerji ve tabi Kaynaklar Bakanı Yıldız: "Maden ihracatının yarısı mermer ile ilgili . Madencilik sektöründe mevcut bulunan ve tabii kaynaklarla uğraşan bütün yerli yatırımcılarımıza bir defa daha yatırım için çağrıda bulunmak isterim.'dedi.

Enerji ve Elbette Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye'nin maden ihracatının yaklaşık olarak % 50'si mermerle  ilgili olduğunu ortaya koyarak , sektöre daha çok yerli yatırım çağrısında bulundu.
Türkiye Mermer Doğaltaş ve Makinaları Üreticileri Birliği (TÜMMER) yönetimini bakanlıkta  itiraf eden Yıldız, burada yapmış olduğu konuşmada, doğaltaş ihracatının 2002'de 700 milyon dolar seviyesindeyken günümüzde 2,2 milyar dolara çıktığını belirtti .


Yıldız, doğaltaş ihracatının, Türkiye'nin tabii kaynaklarıyla alakalı ihracatında ve istihdamında mühim yeri olduğuna dikkati çekerek, memlekette   yaklaşık olarak 13 bin maden işletme ruhsatı olduğunu ve  verilmekte olan maden ruhsatlarının yüzde 30'unun doğaltaş ruhsatlarının oluşturduğunu  belirtti .
Doğaltaş üretiminin 2002'de 1, beş milyon metreküp civarında olduğuna işaret eden Yıldız, bunun senelik beş ,8 milyon metreküpe ulaştığını açıkladı .


Bakan Yıldız, Türkiye'nin doğaltaş ihracatının yarısını Çin'e yaptığını, ABD'nin ise 2. sırada olduğunu ortaya koyarak , sektörde son zamanda maden ruhsatı alan Çinli yatırımcıların da çalışma gösterdiğini belirtti . Bakan Yıldız, "Maden ihracatının yarısı mermer ile ilgili . Madencilik sektöründe mevcut bulunan ve tabii kaynaklarla uğraşan bütün yerli yatırımcılarımıza bir defa daha yatırım için çağrıda bulunmak isterim" diye belirtti . 
TÜMMER İdare Kurulu Başkanı Raif Türk de mermer sektörünün, Türkiye madenciliğinde mühim yeri olduğunu belirtti .
Sektörün 2013'te 2 milyar 225 milyon dolarlık ihracat yaptığını açıklayan Türk, ancak bu sene ihtiyaç Çin'de gerekse Irak'ta yaşanan gelişmelerin sektöre negatif etkide bulunabileceğini dile getirdi.
Çevreci bir sektör olduklarını ifade eden Türk, madencilik sektörünün daha hızlı ilerlemesi için aşılması lazım gelen problemler olduğunu açıkladı.. 
Son Eklenen Haberler