Türkiye'nin ilk "Taş Kütüphanesi"

24 Eylül 2014, Çarşamba 12:39

     


Dünyanın ilk mermer Taş Kütüphanesi Antalya'da açıldı. Bin bir çeşit ve  renkteki mermerin  bulunduğu kütüphane de hedef;  tüm dünyanın mermerlerini Türkiye'de sergileyerek, yine tüm dünyadaki alıcılarıyla buluşturmak.

Türkiye'de ilk mermer '' Taş Kütüphane ''
Genç  girişimci Tahir Denizli, bankacılık sektöründe  8 yıl banka müdürü olarak çalıştıktan sonra  mermer sektöründeki müşterilerinin satış,pazarlama ve reklam adına sıkıntılar yaşadığını gördü.   İşi gereği Çin'e seyahat gerçekleştiren Denizli, Çinlilerin Türkiye'de ürün bulma konusunda veya tedarik anlamında gereksinimlerini karşılayamadıklarını tespit etti. 

Türk mermeri yeterince bilinmiyordu. Denizli, 2 buçuk  yıllık bir çalışmanın ardından Türkiye'de bulunan tüm taşları bir araya topladı.
Taş Kütüphanesi  Genel Müdürü Tahir Denizli “Çin'e gittiğimizde gördük ki, her granite bir numara verilmiş. O numarayı bilen herkes o taşın nasıl bir taş olduğunu ve nereden geldiğini biliyor. Fakat Türkiye'de böyle bir literatür yoktu. Bu taşlara numara vererek taşın hangi il ve ocaktan çıkarıldığını belirleyebileceklerini bu yöntemle kavram karmaşasına son vereceklerini belirtti.Türkiye'deki mermer ihracatının yüzde 90'ının Çin olduğunu düşünecek olursanız, mermerlere numara vererek kavram kargaşasının önüne de geçmiş olacağız.Geldiğimiz noktada dünya genelindeki 10 bin mermer alıcısına, yaklaşık 18 bin mimar ve tasarımcıya ulaşabilir hale geldik” diye konuştu.
Taş kütüphanesi'nde,  4 bin metrekare kapalı alanda, 30x30 ve 60x60 ebatlarında , 1000 taş ve mermer sergileniyor. Denizli ; gelecek yıl 4 bin çeşit mermere ulaşmayı planladıklarını belirtti.

Taş Kütüphanesi neden Antalya'da açıldı ?
Genç girişimci, Antalya'nın konum itibariyle ulaşım da rahat bir mevkiye sahip.Tüm dünyanın tatil ve iş konseptini bir araya getirerek, taşları rahatlıkla tanıtabileceğimiz bir nokta.Mermer sektörüyle de yakinen bilinmesi dolayısı ile özellikle Çinliler için tercih edilen bir şehir. 

İlk ziyaretçiler;  Çinliler
Taş Kütüphanesi'ni ilk ziyaret edenlerin  dünya mermer piyasasının önemli bir bölümünü ellerinde bulunduran Çinli işadamları, mimarlar ve mermer tasarımcılarının oluşturduğunu belirten Denizli; Ülkemizin mermerinin işlenmesi hem kolay hem dayanıklı. Kullandıkça yenilenen bir portföye sahip.”

Gerçek alıcı ile satıcıları buluşturmayı amaç edindik. Mermer firmalarımızın sesi olacağız. 

Denizli , burada ziyaretçilere Türkiye'nin hem doğal taşlarını gösteriyoruz hem de tanıtımını yapıyoruz. Bir nevi turizm elçisi gibiyiz. Gerçek alıcı ile satıcıları buluşturmayı amaç edindik. Mermer firmalarımızın sesi olacağız”dedi.

Dünya mermer rezervinin %40'ı Türkiye'de
Dünya daki mermer rezervinin %40'ının Türkiye'de olduğunu belirten Yang Jia Liang, '' Taş Kütüphanesi  mermer sektöründe güçlü bağlantılara öncülük edecek.Çin'li firmalar Türkiye'deki zengin taşlara buradan ulaşacak ve kısa zaman da çok fazla taş görme imkanı yakalayacaklar''dedi.

  
Son Eklenen Haberler