Beden Mermer'e Ziyaret

24 Eylül 2014, Çarşamba 12:10

     


Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı, Diyarbakır Sanayici ve İş Adamları Derneği'nin (DİSİAD) organizasyonu ile OSB'deki Beden Mermer'i gezdi.  
DİSİAD Başkanı Burç Baysal ve yönetim kurulu üyeleri, OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Abdülkadir Karavil ve yönetim kurulu üyeleri ile Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı OSB'deki Beden Mermer'i gezdi. OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Abdülkadir Karavil, Diyarbakır'ın öncelikli turizm ve sanayiye önem verilerek geliştirilebileceğini söyledi.

Karavil, “Sanayi geliştikçe Büyükşehir Belediyesi de gelişecek, vergi verdikçe yüzde 5'i de belediyeye gidiyor. Antep'in gelişmesine bakıyoruz, Kayseri'nin, Maraş'ın gelişmesine bakıyoruz. Belediyelere gelen paraların mutlak sureti ile nüfusa gelen paranın ondan daha fazlası vergiden de gelir. Ama maalesef Diyarbakır'da bu yok. İnsanlar buraya geldikleri zaman temkinli davranarak ürün alıyor, çünkü güvenmiyor. Bir ürünü karşıya satmak için karşı tarafın güvenmesi lazım” dedi. Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Anlı'ya geldikleri için teşekkür eden Karavil, bunun sanayiye verilen önemin bir göstergesi olduğunu söyledi. Karavil, “Diyarbakır'ın büyümesini istiyoruz özellikle sanayi ve turizmin gelişmesini istiyoruz. Turizm de sanayiden geçiyor, çünkü sanayi güzelleştikçe insanların güveni artacaktır, güvenin artmasıyla da bizim gelirimiz artacaktır” şeklinde konuştu.

 

 “SORUNLARIN GİDERİLMESİ İÇİN ÇALIŞMA BAŞLATALIM”
 Son 15 yıl içinde Diyarbakır'ın en büyük sektörünün inşaat sektörü olduğunun altını çizen Anlı, “Ne yaparsak yapalım inşaat sektörünün oluşturduğu artı değeri istihdamın, dönüşümün hiçbir sektörde biz halen yapabilmiş değiliz. Her yıl 18 yaşını bitiren 45-50 bin arasında gencimiz toplumsal yaşama katılıyor.

25 yaş ve altı 100 binlerle ifade edilen rakamlar var. Böyle bir tablo içerisinde sizin buna dönük bir arayışınız olmak durumunda. Başka şehirlerde üçüncü, dördüncü, beşinci sanayi bölgeleri oluşurken biz halen buradaki alt yapı sorunlarını çözememişsek, kanal sorununu, ulaşım sorununu çözememişsek hakikatten ciddi bir sıkıntıdır. Bunu artık bir plan çerçevesinde hazırlamamız lazım. 2014 sonuna kadar bu başlıklardan 3'te 2'sini tüketmezsek çok da umut verici bir gelişme olmaz. Biz belediye olarak bu çalışmanın içerisinde olacağız. Birinci önceliğiniz hangisi ise biz belediye olarak onun giderilmesi için bir çalışma başlatalım” diye konuştu.
 
BEDEN MERMER GEZİLDİ
 Toplantı sonunda OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Abdülkadir Karavil, DİSİAD Başkanı Burç Baysal, Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı ve beraberindeki katılımcılar ile birlikte Organize Sanayi'de bulunan Beden Mermer İşletmecisi M. Beşir Yılmaz'ın mermer fabrikasını gezildi. Ziyaret sonunda M. Beşir Yılmaz'a Diyarbakır surlarının olduğu bir tablo hediye edildi 
Son Eklenen Haberler