TÜRK DOĞAL TAŞLARI İTALYA’DA MARMOMAC DOĞAL TAŞ FUARINDA GÖRÜCÜYE ÇIKTI

2 Kasım 2019, Cumartesi 15:27

     


TÜRK DOĞAL TAŞLARI

İTALYA’DA MARMOMAC DOĞAL TAŞ FUARINDA GÖRÜCÜYE ÇIKTI

 

Mermerin modasını belirleyen, son teknolojik ürünlerin görücüye çıktığı Marmomac Fuarı 54.’cü yılında 68 bin’ den fazla kişi tarafından ziyaret edildi. Ziyaretçi portföyünün yüzde 62’sini yabancıların oluşturduğu uluslararası fuarda 60 ülkeden 1600 firma stant açtı. Fuara Türkiye’den 50’si Milli Katılım, 88’i Bireysel katılım olmak üzere toplam, 138 firma katıldı.

 

60 ülkeden 68 bin profesyonel Türk doğal taşı ile tanıştı

İstanbul Maden İhracatçılar Birliği (İMİB), “Türk Doğal Taşlarıyla Yeniden Tasarla” sloganı ile İtalya’da düzenlenen Marmomac 2019 Doğal Taş Fuarı’na katıldı. 60 ülkeden 1.600’den fazla katılımcı ve 68.000’den fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapan fuar kapsamında sektör profesyonelleri, Türkiye pavilyonunda mermer, traverten ve mozaik ürünlerini yakından inceleme fırsatı buldu.

Doğaltaş sektöründe dünya genelinde ki sayılı fuarları yan yana getirdiğimizde Coverings dâhil olmak üzere birçok fuar ile kıyasladığımız da Marmomac Fuarı, dünya genelinde yaşanan ekonomik durgunluğa rağmen yüklendiği misyonu ve vizyonunu yerine getirmeyi başaran fuarlardan birisi olmuştur.

Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da dünyanın her yerinden profesyoneller, mermerde değişen trendleri ve yeni teknolojileri görmek için Marmomac fuarında yerlerini aldılar.

60 ülkeden 1600 den fazla katılımcının yer aldığı, 68 Bin den fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapan uluslararası fuar, son teknolojileri ve sergilenen sanatsal ürünleri ile yine farkını ortaya koydu.

Dünya genelinde yaşanan olumsuz atmosfere bu yılda bir umutla sarılan doğaltaş sektörü ziyaretçi ve katılımcı profilini korumaya çalışan Marmomac fuarın dan nasibini aldı. Dolar kuru ile mücadele eden Türk Doğaltaş sektörü için çok da iç açıcı geçmeyen fuar da elbette ki verim alan firmalar da oldu. Buna rağmen firmaların sessiz, kaygılı ve düşünceli halleri dikkati çekti.

Dünya genelinde yaşanan ekonomik sıkıntılara rağmen Marmomac fuarı, güçlü iş platformu olma rolünü korumaya çalışırken verilere bakıldığında 2019 fuarında yerinde saydı. 2017 yılında 147 ülkeden katılımın gerçekleştiği fuara 2018 yılında 150 ülkeden firma katılır iken, 2019 yılında 60 ülkeden firma katıldı. Katılımcı ülke sayısındaki ani düşüş sektörün dip yapma yolunda hızlı bir ivme sergilediği gözlerden kaçmıyor.

Katılımcı sayısı ise 2017 de 1.650’iken, 2018 de 1.600’e düştü. 2019 da bu rakam yerinde sayarak 1600 da yerini korudu. 

Ziyretçi sayısı ise geçen yıl olduğu gibi 54. yılında da 68.000 olarak kayıtlara geçti. Verona’ya gelen 68.000 ziyaretçinin %38’i yerli, % 62’si ise yabancı ziyaretçi olarak kayıtlara geçti.

İtalya’nın Verona şehrinde 54. kez düzenlenen “Marmomac 2019 Doğal Taş Fuarına Milli Katılım organizasyonunu 10. kez İstanbul Maden İhracatçıları Birliği tarafından gerçekleştirildi.  Toplam 138 Türk firmasının yer aldığı fuara 50 Türk firması milli katılım organizasyonu ile 88 Türk firması ise bireysel olarak katılım sağladı.

Sektörün en büyük fuarlarından biri olan ve 80.845 m2’lik alanda gerçekleşen Marmomac Fuarı’na, Türkiye Pavilyonu olan 10. holde, 1.914 metrekarelik bir alanda toplam 50 Türk firması Milli Katılım gerçekleştirdi.

Türkiye pavilyonunu ziyaret eden sektör profesyonelleri,  Türkiye’den tüm dünyaya yayılan mermer, traverten ve mozaik ürünlerini yakından inceleme fırsatı bulurken;

Türkiye’de ki, 80’in üzerinde değişik tür taş ile 650’nin üzerinde renk ve desende mermeri, Ayrıca traverten ile kireçtaşında 150’ye yakın doğal taş çeşitliliğine sahip olduğu bilgisine ulaştı.

 

 Hedefimiz İtalya pazarında iyi konumlanmak

Dünyanın sayılı pazarlarından olan İtalya’da önemli bir oyuncu olmak istediklerini dile getiren İstanbul Maden İhracatçılar Birliği Başkanı Aydın Dinçer ” Marmomac 2019 Doğal Taş Fuarı”nda İstanbul Maden İhracatçıları Birliği önderliğinde 50 tanesi milli katılımcı 88’i ise bireysel katılımcı firma ile yer aldık.

Dünyanın sayılı pazarlarından olan İtalya Marmomac Fuarında önemli bir oyuncu olmak istiyoruz. Bu fuarı tasarımın ön planda olduğu bir organizasyon olarak görüyoruz. Marmomac Doğal Taş Fuarı, dünyanın önemli organizasyonlarından biri. 54 yıldır İtalya’da düzenlenen bu organizasyon, dünyanın farklı noktalarından gelen sektör profesyonellerini bir araya getirmesinin ötesinde katılımcı firmalara yeni pazarlar bulma şansı veriyor.

Dolayısıyla Türkiye doğal taş sektörü olarak yeni bağlantılar oluşturmak, var olan bağlantılarımızın kapsamını genişletmek için birebir temaslarda bulunduk. Ayrıca ‘Turkish Stones’ çantalarımızı fuar girişinde bütün ziyaretçilere vererek, Türkiye holüne yönlendirdik“  dedi.

Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven, Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya, T.C. Ticaret Bakanlığı Maden Metal ve Orman Ürünleri Daire Başkanı Ali Rıza Oktay,  MAPEG Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Sever ve MAPEG Doğal Taş Daire Başkanı Abdülkerim Aydındağ, milli ve bireysel katılım gösteren firmaları stantlarında ziyaret ederek başarılar dilediler.

T.C. Milano Başkonsolosu Özgür Uludüz, T.C. Milano Ticaret Ataşesi Dr. Emre Orhan Öztelli ve ataşelik yerel uzmanları da fuarın ikinci gününde 138 Türk firmasını stantlarında ziyaret etti. Temaslar sırasında fuar ve Türk doğal taş sektörü hakkında görüş alış verişinde bulunuldu.

 

MİLLETVEKİLLERİ, İBRAHİM YURDUNUSEVEN VE ALİ ÖZKAYA SEKTÖRÜ YALNIZ BIRAKMADI

 

Afyonkarahisar Milletvekilleri İbrahim Yurdunuseven ve Ali Özkaya, İtalya’da düzenlenen Marmomac fuarına katılan Türk firmalarını ziyaret ederek, onları yalnız bırakmadılar.

Ülke ekonomisine katkı sunan, istihdam da önemli rol oynayan Mermer Ve Makine sektörünün her zaman yanında olduklarını ifade eden Afyonkarahisar Milletvekilleri iş adamlarımızın her zaman yanındayız dedi.

Afyonkarahisar Milletvekili İbrahim Yurdunuseven ,“ Dünyaca ünlü Afyon mermerimiz bugün de İtalya Verona Mermer fuarına damgasını vurmuş durumda. Afyon’dan ve Türkiye’den katılan firmalarımıza destek olmak için bizde buradayız. Kendilerini ziyaret ederek bilgiler aldık. Firmalarımıza olan ilgi ve alakadan dolayı da mutlu olduk. Buraya katılan tüm firmalarımıza bereketli kazançlar diliyor, güzel bir fuar olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Afyonkarahisar Milletvekili Ali Özkaya,” Ülkemiz ihracatına önemli katkı sunarak ilimize katma değer katan firmalarımıza AK Parti olarak gereken desteği her zaman vermeye devam edeceğiz. Bu bakımdan Afyonkarahisar’lı hemşerilerimize destek olmak için bugünde İtalya Verona Mermer fuarına katıldık. Ülkemizi ve Afyonkarahisar’ımızı burada başarıyla temsil eden firmalarımızla bir arada olmaktan gurur duyuyor, ticaretlerinde başarılar diliyoruz.” Dedi.

AFYONKARAHİSAR TİCARET VE SANAYİ ODASI YÖNETİM KURULU VE ÜYELERİNDEN OLUŞAN HEYET İTALYA VERONA MARMOMAC FUARINDA KATILIMCILARI YALNIZ BIRAKMADI

 

 

  
Son Eklenen Haberler