Mermerciler İtalya'da umduğunu bulamadı

9 Ekim 2014, Perşembe 11:16

     


Doğal taş sektöründe yakın zamana kadar dünyanın en çok büyük fuarı konumunda olan Verona Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı eski günlerini arıyor. İzmir Marble ve Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı ile beraber dünyanın en önemli üç fuarından biri olarak gösterilen Verona Fuarı bu sene dip yaptı. 24-27 Eylül 2014 arasında 49. defa yapılan Verona Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nın 2008 küresel ekonomik krizinden akabinde en sönük yılını yaşadığını ifade eden Ege Maden İhracatçıları Birliği (EMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, sektörün İtalya’da beklentilerine karşılık bulamadığını açıkladı .

Dünyanın en çok büyük tabii taş üreticileri, ihracatçıları, proje yürütücüleri ve mimarların Verona’da biraraya geldiğini ifade eden Kaya, “Fuara dahil olan Türk firmalarının % 90'ıyla teke bir görüşerek değerlendirmelerini aldım. Verona Fuarı bu sene , 2008 yılındaki küresel ekonomik kriz akabinda dip yaptı. Elbette ki ziyaretçiler vardı ancak önceki yılların çok fazla gerisindeydi.” diye açıkladı . Verona Fuarı’nın, 400’ün üzerinde renk ve söylesen çeşitliliğine sahip Türk tabii taşlarının yurtdışı tanıtılmasında çok büyük bir rol oynadığını ifade eden Kaya, şu şekilde devam etti: “Bu sene 58 ülkeden bin 500 fuar katılımcısının ve 45 ülkeden resmi alış-veriş heyetinin bulunduğu Marmomacc Fuarı’nda, Verona Fuar İdaresi’nden alınan veriler istikametinde Marmomacc Fuarı’nı ziyaret eden uluslararası ilk 10 memleket katılımcı sayılarına göre Türkiye, Hindistan ve Almanya’nın ardından üçüncü memleket oldu. İspanya, Fransa, Çin, ABD, Brezilya Rusya ve Mısır, Türkiye’nin arkasında sıralandı.”

TÜRKİYE’DEN 112 FİRMA KATILDI

Verona Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’na bu sene 49’u İstanbul Maden İhracatçıları Birliği’nin ulusal katılım organizasyonuyla 63’ü bireysel katılım olmak üzere yekün 112 Türk firması, 5 bin metrekare alanda katıldı. Fuar süresince yeni iş bağlantıları kurma fırsatları sonunda yakalandı . Fuara dahil olan Türk bürokratlarının pozitif izlenimlerle ayrıldıklarını ifade eden EMİB Başkanı Mevlüt Kaya, bürokratların Türk firmalarının ürünlerinin kalitesinden, stant tasarımlarından ve başarılı sunumlarından çok fazla etkilendiklerini, bürokratlarla doğaltaş sektörüyle ilgili veri (bilgi) alışverişinde bulunma fırsatını da yakaladıklarını belirtti . Kaya, “Bürokratlar, Türk mermercisinin yapmış olduğu çalışmaları, fuar ortamında dünyadaki rakiplerimizle kıyaslama olanağı sundu. Bürokratlarımız, ‘Biz bu kadarını düşünememiştik, beklemiyorduk. Türk doğaltaş sektörü, kalitesiyle Türkiye’ye yakışır sunum yaptı.’ ifadesini kullandılar.” olacak şekilde açıkladı .

Verona Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nda Ege Maden İhracatçıları Birliği heyetinde Yönetim Kurulu Başkanı Mevlüt Kaya, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Telek, Yönetim Kurulu üyeleri Hikmet Çelikkol, Burak Güngören ve Selahattin Çınar katıldı . EMİB Yönetim Kurulu, fuar alanındaki firmalarla görüşerek, sektöre yönelik inceleme ve tespitlerde bulundu.  
Son Eklenen Haberler