KOBİ’lere Büyük Fırsat!

1 Kasım 2019, Cuma 14:06

     


Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) arasında başlatılan Yurtdışı Pazar Destek Programı iş birliği imzaları atıldı.

 

KOBİ’lere Büyük Fırsat!

 

TİM ve KOSGEB arasında imzalanan "TİM-KOSGEB İhracata İlk Adım Seferberliği İşbirliği Protokolü" ile ihracat yapan ve ihracata başlayacak KOBİ'lere 6 farklı kalemde 300 bin liraya kadar destek sağlanacak.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) arasında başlatılan Yurtdışı Pazar Destek Programı iş birliği imzaları atıldı.

Protokolün imza töreni, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Sanayi ve Ticaret Bakanı Mustafa Varank, TİM Başkanı İsmail Gülle, KOSGEB Başkanı Cevahir Uzkurt ve davetlilerin katılımıyla Dış Ticaret Kompleksi'nde yapıldı. Anlaşma ile KOSGEB ilk kez yurt dışına açılacak KOBİ’lere veya yurt dışı pazar payını artırmak isteyen işletmelere 300 bin TL'ye kadar destek verecek. Törende konu ile ilgili bilgiler paylaşıldı.

Program kapsamında KOBİ'lere, verilecek olan personel gideri desteği, yazılım ve donanım giderleri desteği, tanıtım giderleri desteği, fuar giderleri desteği, test, analiz ve belgelendirme giderlerine yönelik destek ve hizmet alımı giderleri desteği olmak üzere 6 başlıkta destek sağlanacak.

 

KOBİ’lere büyük destek imzası

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) arasında, Yurtdışı Pazar Destek Programı İş Birliği İmza Töreni’nde konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa  Varank, KOBİ’lere pek çok müjde verdi.

Varank, Yurtdışı Pazar Destek Programı ile ihracat rotasına yönelen KOBİ’lere; personel istihdamı, yazılım ve donanım, tanıtım ve hizmet alım giderleri gibi pek çok kalemde destek vereceklerini belirterek, “Programın destek miktarını 300 bin lira olarak belirledik. Bunun yüzde 70’i geri ödemesiz olacak. Yani 300 bin lira destek almaya hak kazanan bir KOBİ’miz, bunun sadece 90 bin lirasını KOSGEB’e geri ödeyecek. Proje bazlı olarak hayata geçecek programın destek süresi 6 aydan 24 aya kadar sürebilecek” dedi.

Varank, Dış Ticaret Kompleksi’nde düzenlenen ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın da katılımıyla düzenlenen törende, programa ilişkin bilgiler verdi. Türkiye’de yaklaşık 3.5 milyon işletmenin faaliyet gösterdiğini aktaran Varank, bunların yüzde 99’unu küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ) oluşturduğunu söyledi.

 

100 BİN LİRALIK PERSONEL İSTİHDAM DESTEĞİ

100 BİN LİRALIK YAZILIM VE DONANIM DESTEĞİ

 

Bakan Varank, programdan ilk kez yurt dışına açılacak KOBİ'lerin yanı sıra, yurt dışı pazar payını artırmak isteyen KOBİ'lerin de faydalanabileceğini anlatarak, Yurt Dışı Pazar Destek Programı kapsamında ihracat yapan KOBİ'lerin 6 farklı harcama kalemindeki giderlerini karşılayacaklarını söyledi.

Destek alacak KOBİ'lere personel girdi desteği vereceklerini aktaran Varank, şöyle konuştu:

"KOBİ'lerimizin projelerde istihdam edecekleri personeller için 100 bin liraya kadar destek sağlayacağız. Bir diğer desteğimiz yazılım ve donanım giderleri desteği. Gelişmek ve büyümek isteyen KOBİ'lerimize satın alacakları yazılım ve donanımlar noktasında yine 100 bin liralık bir katkıda bulunacağız.

150 BİN LİRALIK TANITIM, REKLAM GİDERLERİNE; YURTDIŞI FUAR VE SEYAHAT GİDERLERİNE DESTEK

Üçüncü desteğimiz tanıtım giderleri desteği. KOBİ'lerin ürünlerini tanıtmak üzere yapacakları reklamları ve e-ticaret platformlarındaki harcamalarını 100 bin liraya kadar biz karşılayacağız. Dördüncü destek kalemimiz, yurt dışı fuar ve seyahat giderleri desteği. Bu destek, uluslararası fuar ve organizasyonlara katılmak isteyen işletmelerimizin tanıtım ve pazarlama faaliyetlerini kapsayacak. Bu kapsamda pek çok gider için 150 bin liralık destek sunacağız."

 

100 BİN LİRALIK

TEST, ANALİZ VE BELGELENDİRME GİDERLERİNE DESTEK

Varank, bir diğer desteğin test, analiz ve belgelendirme giderlerine yönelik olduğunu aktararak, proje kapsamında KOBİ'lerin ihracata yönelik ihtiyaç duydukları her türlü test, analiz ya da belge için üst limiti 100 bin liraya kadar bir desteklerinin söz konusu olduğunu kaydetti.

 

100 BİN LİRALIK HİZMET ALIM GİDERLERİNE DESTEK

Altıncı ve son desteklerinin hizmet alım giderleri için olacağını ifade eden Varank, KOBİ'lerin ihracata yönelik eğitimlerinden danışmanlığa, tasarımdan tescile ve nakliyeye kadar tüm hizmet alımlarına da yine 100 bin liralık bir katkıda bulunacaklarını belirtti.

 

GELİN, BU CÖMERT DESTEK PROGRAMINDAN FAYDALANIN

Mustafa Varank, Yurtdışı Pazar Destek Programı'yla işletmeleri ihracata hazırlamakla kalmayıp, bir manada marka haline gelmeleri için her türlü desteği sağlayacaklarını söyledi.

Bu sayede de işletmelerin dijital dönüşüm süreçlerine hazırlık seviyelerini yükselteceklerini aktaran Varank, Türkiye'de bulunan bütün KOBİ'lere başvuru çağrısında bulundu. "Türkiye'nin 7 bölgesinde 81 ilinde faaliyet gösteren, büyük düşünen, ihracatı hedefleyen, cesur KOBİ'lerimize sesleniyorum: Gelin, bu cömert destek programından faydalanın, bu fırsatları değerlendirin." ifadelerini kullandı.

 

PEKCAN, İHRACATIMIZI ARTIRMAK VE TABANA YAYMAK YÖNÜNDE ÇALIŞACAĞIZ

Törende konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ise, “Milli seferberlik anlayışı içerisinde hep beraber ihracatımızı artırmak ve tabana yaymak yönünde çalışacağız” dedi. Pekcan, “ABD ekonomisinin çok büyük miktardaki siparişleri için bir araya gelmeye ihtiyaç var. Dolayısıyla bizim artık KOSGEB olarak, TİM, TOBB olarak bu firmalarımızı da bir araya getirerek ölçek ekonomisini tanıştırıp büyük ölçekli ortak üretebilir hale getirmemiz gerekiyor” diye konuştu. 
Son Eklenen Haberler