ÇİN; Her Yerde Türk Mermeri Kullanıyor

2 Eylül 2019, Pazartesi 17:32

     


ÇİN; Her Yerde Türk Mermeri Kullanıyor

 

Doğaltaş sektöründe Dünya genelinde akla ilk gelen yer, İscehisar ‘dır. Geçmişi Bizans  ve Roma dönemlerine dayanan, oldukça kıymetli ve tarihte önemli bir yere sahip olan mermer bu günde kullanılmaya devam ederken, mermer pazarı ülke genelinde oldukça yoğun alıcılara sahiptir. Türkiye'nin bu alandaki ihracatının önemli bölümünü karşılayan Afyonkarahisar 'ın İscehisar ilçesinden yapılan ihracatta, Çin pazarı öne çıkmaktadır.

Mermercilikte 3 bin yıldan fazla geçmişe sahip ve Türkiye'nin bu alandaki ihracatının önemli bölümünü gerçekleştiren Afyonkarahisar 'ın İscehisar ilçesinden yapılan ihracatta, son yıllarda Çin pazarı daha çok öne çıkıyor.

Yaklaşık 500 mermer işletmesinin bulunduğu ilçede üretilen dünyaca ünlü ‘Afyon mermeri’, başta Çin ve Hindistan, ABD, Irak, Fransa, Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan olmak üzere 120 ülkeye ihraç edilmektedir.

Çin'den gelen iş adamları ve ticari heyetler, İscehisar ilçesinde üreticilerle bire bir görüşerek, aradıkları mermerin alış verişini gerçekleştirip ülkelerine gönderiyor.  İscehisar’dan Çin'e geçen yılın ilk 5 ayında gerçekleştirilen 15 milyon 834 bin dolarlık ihracatın, 2019 yılının aynı döneminde yüzde 13 artarak 17 milyon 894 bin dolar olduğunun altı çizildi.

İscehisar Mermerciler Derneği Başkanı Muharrem Çakmak: “İlçede büyüklü küçüklü yaklaşık 500 mermer işletmesi ve atölyesi bulunmaktadır. Bunlar ülke ekonomisine çok büyük katma değer sağlamaktadır” diyerek, ilçenin önemeni belirtti.


İscehisar Mermerciler Derneği Başkanı Muharrem ÇAKMAK, Türkiye'de mermer denilince ilk akla gelen yerin İscehisar olduğunun belirtirken; "Mermerin başkenti olarak adlandırıyoruz" Doğal taş rezervi ile dikkati çeken bölgede mermerciliğin, geçmişinin çok eski tarihlere dayandığının altını çizdi.

Çakmak açıklamasında; “İscehisar'ı mermerin başkenti olarak adlandırıyoruz. Bölgemizde mermercilik Bizans ve Roma döneminden beri önemli bir sektör olarak dikkati çekiyor. Günümüzde de İscehisar denilince geçimini mermer sektöründen elde eden çilekeş, cefakar, çalışkan insanlar gelir herkesin aklına." diye konuştu.
 

Mermerin, ilçenin en önemli geçim kaynağı olduğunu vurgulayan Çakmak, şöyle devam etti; “ İlçede büyüklü küçüklü yaklaşık 500 mermer işletmesi ve atölyesi bulunmaktadır. Bunlar ülke ekonomisine çok büyük katma değer sağlamaktadır. Türkiye vergi sıralamasında da ilçemizden ciddi vergi rekortmenleri çıkmaktadır. Ülkemize ve memleketimize oldukça katkı sağlamaktayız. İstihdam, iş gücü, üretim bizim sektörün ülkemize sağladığı öncelikli katkıları arasındadır.  

Ürünlerimizi iç piyasada ve yurt dışı pazarlarında satıyoruz. Yurt içinde inşaat sektöründe, dış cephe kaplama, yer döşemesi, mutfak ayrıca süs eşyası ve proje bazlı olarak tercih edilip kullanılmaktadır.

Yurt dışı pazarlarında ise blok mermer halinde ham madde olarak Çin ve Hindistan başta olmak üzere birçok ülkeye gönderilmektedir.  

İşlenmiş ürünler olarak da ABD, Irak, Suudi Arabistan, İsrail, Suriye ve Azerbeycan gibi ülkelere mermer ihracatı yapıyoruz.” Dedi

Çinli İş adamı, mermer alıcısı Wang Bin: “Çin'de her yerde Türk mermeri kullanıyoruz. Binaların dış cephe kaplamasında ve iç mekanlarda, evlerin banyolarında, mutfaklarında, alışveriş merkezlerinde, birçok lüks konutta ve sanatçıların evlerinde kullanılıyor”

 

"Çin'de 'Afyon mermeri' popüler olmaya başladı"Çinli iş adamı Wang Bin de Türkiye'ye her ay mermer almak için geldiğini söyledi.
 

Yaklaşık 15 yıldır Türkiye'den mermer ithalatı yaptıklarını aktaran Wang, "Türkiye'den sürekli mermer alıyorum. Son yıllarda Çin'de 'Afyon mermeri' popüler olmaya başladı. Özellikle gri taşlar ülkemizde popüler olduğu için, Afyon mermerini tercih ediyoruz. Sadece ben değil, birçok Çinli iş adamı gelip görüşmeler yapıyor, mermer alıyor." ifadelerini kullandı.

Wang, Afyon mermerinin daha çok inşaatlarda kullanıldığına işaret ederek, şunları kaydetti: “ Çin'in nüfus itibarıyla kalabalık ve sürekli gelişen ülke olmasından dolayı mermeri yoğun şekilde kullanıyoruz. Mermerin değerini çok iyi biliyoruz. Bunu lüks olmaktan çıkarıp günlük hayata yerleştirdik.

Buradan aldığımız blokları İzmir, Gemlik, ve Mersin limanlarından konteynere yükleyip ülkemize gönderiyoruz. Bu gemi yolculuğu yaklaşık 45 ila 60 gün arasında değişiyor.

Çin’de birçok mermer fabrikası var. Buralarda hammaddeyi işliyoruz ve projelerde kullanıyoruz. Çin'de her yerde Türk mermeri kullanıyoruz. Binaların dış cephe kaplamasında ve iç mekanlar da, evlerin banyolarında, mutfaklarında, alışveriş merkezlerinde, birçok lüks konutta ve sanatçıların evlerinde kullanılıyor.” Diyerek sözlerini tamamladı.

 

Yalçın ÖZSARI; Türkiye mermeri ile zengin bir ülke, prensipli ve düzgün çalışmaya devam ettiğimiz sürece; Çin, Türkiye’den mermer almaya devam edecektir diyerek sektörün önemini belirtti.

Yalçın ÖZSARI; “ Türkiye mermeri ile zengin bir ülke, prensipli ve düzgün çalışmaya devam ettiğimiz sürece; Çin, Türkiye’den mermer almaya devam edecektir.

Mermer de ülkemiz yıllardır var. Birçok alıcı Türkiye’yi önemsiyor. Çin, Türkiye'den mermer almaya devam edecek. Çünkü taşlarımız çok iyi. Benim İscehisar da ocağım var. Buradan çıkarttığımız blokları kesip hammadde olarak iç piyasaya satmaktayız ve yurt dışına ihraç etmekteyiz.

Yaklaşık 6 yıldır bu işi yapıyoruz. İlk işe başladığımız da Çin’e ihracatımız çok azdı. Ancak ayda 2 konteyner gönderiyorduk. Fakat 4 yıldır bu ihracatımızda artışı yakaladık. Şu anda belli müşterileriz var, düzenli olarak bu müşterilerimiz için üretim yapıyoruz.” Şeklinde konuştu. 
Son Eklenen Haberler