İŞÇİ BULMADA EN ZORLANILAN SEKTÖR MERMER SEKTÖRÜ OLDU

3 Şubat 2018, Cumartesi 12:00

     


Isparta İŞKUR İl Müdür Vekili Gürsel Öksüz, 2017 yılında Isparta’da yapılan işgücü piyasa araştırmalarında yaklaşık 430 iş sektöründe işçi temininde güçlük çekildiğini ifade ederek, En fazla temininde güçlük çekilen ilk mesleğin mermer işçisi olduğunu belirtti. Daha sonra sırasıla kaynakçı(oksijen, elektrik), ağaç biçme makinesi operatörü(hızarcı/keresteci), makineci(dikiş), satış danışmanı geldiğini sözlerine ekledi.

 

İŞKUR İl Müdür Vekili Gürsel Öksüz, 2017 yılında Isparta’da yapılan işgücü piyasa araştırmalarının sonuçlarını açıkladı. Öksüz, en fazla açık işi olan ilk 5 meslek ile eleman temininde en fazla güçlük çekilen 5 meslek hakkında şu bilgileri verdi.

 

MERMER, İPLİK GİBİ İŞLERDE AÇIK İŞ FAZLAYDI

2017 İPA çalışması kapsamında İlimizde 308 adet 20’den fazla işçi çalıştıran işyerlerinin ziyaret edildiğini ifade eden Öksüz, “Çalışma kapsamında İlimizde 157 kişilik açık iş bulunurken açık iş oranı yüzde 1 olarak gerçekleşmiştir. En fazla açık işi olan ilk 5 meslek sırasıyla; mermer işçisi, iplik eğirme operatörü, boyahane tesis takip işçisi, diğer ağaç işlem işçileri, kalorifer kazan imalatçısı” dedi.

 

Öte yandan işçi temininde güçlük çekilen 5 mesleği de açıklayan Öksüz, “Çalışma kapsamında eleman temininde güçlük çeken 20'den fazla iş yerlerinin oranı yüzde 30,2 olarak gerçekleşmiştir. Toplam 428 kişinin temininde güçlük çekildiği tespit edilmiştir. Temininde güçlük çekilme nedenleri arasında gerekli mesleki beceriye/niteliğe sahip eleman bulunamaması ve yeterli iş tecrübesine sahip eleman bulunamaması ilk iki sırada yer almaktadır. En fazla temininde güçlük çekilen ilk 5 meslek sırasıyla mermer işçisi, kaynakçı(oksijen, elektrik), ağaç biçme makinesi operatörü(hızarcı/keresteci), makineci(dikiş), satış danışmanı “şeklinde konuştu. () 
Son Eklenen Haberler