NEW YORK JFK HAVALİMANI TÜRK MERMERİYLE ...

3 Kasım 2012, Cumartesi 14:06

     

NEW YORK JFK HAVALİMANI TÜRK MERMERİYLE GÜZELLEŞECEK

EKONOMİ BAKANI ÇAĞLAYAN: “ABD'NİN NEW YORK ŞEHRİNDE YER ALAN JFK HAVAALANI 1. TERMINALİNDE DEVAM EDEN YENİLEME ÇALIŞMALARINDA “BURDUR BEJ” TAŞININ KULLANILMASI KONUSUNDA MUTABAKATA VARILDI’’

"YILLIK 47 MİLYON 809 BİN 910 YOLCU KAPASİTESİNE SAHİP JFK HAVALİMANI’NDAKİ PROJE İLE TÜRK DOĞALTAŞI’NIN ULUSLARARASI ALANDA TANITIMINA BÜYÜK KATKI SAĞLANACAK"

"TÜRK DOĞALTAŞI JFK HAVALİMANI’NDA GÖRÜCÜYE ÇIKACAK" Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Amerika Birleşik Devletleri’nin New York şehrinde yer alan JFK Havaalanı’nın 1. Terminalinde devam eden yenileme çalışmalarında “Burdur Bej” taşının kullanılması için havaalanı idaresi ile Türk firmanın mutabakata vardıklarını belirtti. Bakan Çağlayan, yaptığı yazılı açıklamada ABD'nin New York şehrinde yer alan JFK Havaalanı’nın 1. Terminalinde devam eden yenileme çalışmalarında “Burdur Bej” taşının kullanılması için JAF Havaalanı idaresi ile Ege Maden İhracatçıları Birliği arasında mutabakat sağlandığını bildirdi. Çağlayan, yenileme çalışmalarında toplam 6 bin 700 metrekare “Burdur Bej” taşının kullanacağını ve maliyeti 220 bin ABD Doları olarak öngörülen proje bedelinin Ege İhracatçı Birlikleri Genel Sekreterliği bünyesinde faaliyet gösteren Ege Maden İhracatçıları Birliği’nce karşılanacağını söyledi. Ekonomi Bakanı Çağlayan, yıllık 47 milyon 809 bin 910 yolcu kapasitesine sahip JFK Havalimanı’ndaki bu proje ile Türk doğaltaşının uluslararası alanda tanıtımına büyük katkı sağlanacağını, Türk doğaltaşının JFK Hava Limanı’nda adeta görücüye çıkacağını belirtti. JFK Havaalanı idaresi ile Ege Maden İhracatçıları Birliği arasında hazırlanan protokol gereği, söz konusu Terminal alanı “Burdur Bej” taşı tarafından kaplanacak. Bu alanda Türk doğaltaşının Ege Maden İhracatçıları Birliği’nce temin edilerek kullanıldığına dair üç parça anıt plaka idare tarafından havaalanının görülür bir yerinde herhangi bir süreye bağlı kalmaksızın sergilenecektir. Ekonomi Bakan Zafer Çağlayan Türkiye'nin 2011 yılında toplam mermer ihracatının 1 milyar 502 milyon dolar, 2012 yılının Ocak-Haziran döneminde ise 778.3 Milyon dolar olarak gerçekleştiğini bildirdi.


 
Son Eklenen Haberler