MERMER VE MADEN SEKTÖRÜNDE BİRLİK

4 Mayıs 2016, Çarşamba 14:21

     


Mermer ve Makinaları sektörünün değerli mensupları, sevgili meslektaşlarım.

 

Bilindiği gibi bizler sayıca az denebilecek kadar küçük bir aile, ülke ekonomisine, istihdam ve sosyal yaşamına sağladığı katkılar bakımından büyük bir camianın çalışkan, yaratıcı ve fedakâr birer ferdiyiz. Uluslararası boyutları önde olan bir sektör olmamız hasebiyle büyüklüğümüz kadar da yaratıcı ve yenilikçiyiz. Gönül rahatlığıyla ve gururla diyebiliriz ki bu özelliklerimizle dünya pazarlarında Türkiye’yi başarıyla temsil ediyoruz. Ülkemize sağladığımız katma değer, tanıtım ve istihdam bakımından tekrar vurgulamak gerekir ki büyük bir aileyiz. Amacı, ihtiyaçları, talepleri, sorunları bir olan ve yurdun dört bir yanına dağılan büyük bir aile!

 

Bizleri dışarıdan izleyenler, kayaları kalıplar şeklinde kesip pazarladığımızı, kayıtsız veya hesapsız büyük büyük paralar kazandığımızı düşünüyorlar. İlgili ilgisiz birçok çevre de ortada büyük bir pasta olduğunu düşünerek emeğimizden daha büyük pay almaya çalışıyor. Bunlar arasında mesleğimizle, sektörümüzle hiç ilgisi olmayan vatandaştan tutun da kara ve deniz taşımacılarına, bazı kamu kurumuna kadar büyük bir kesim yer almaktadır. Oysa sektörümüz kayıt altındadır ve kazancını bütün sektörlerden fazla ilgili Kamu Kurumlarıyla paylaşmaktadır. Ayrıca sektör mensuplarımız çalıştıkları her yerde toplumun her kesimine destek veren, yol ve köprüler yapan, eğitim kurumlarına özel bir önem veren sevecen ve yardım severdir. Aydınlatıcıdır, dışarıdan göründüğünün aksine çevrecidir ve orman dostudur, en uç seviyede de paylaşımcıdır.

 

YANLIŞ ALGI

Bizler iyi anladık ki sektörümüze yönelik her türlü haksız uygulama ve icraat, hakkımızda oluşturulan yanlış algıdan kaynaklanmaktadır. Ne yapıp yapıp bu algıyı değiştirmemiz gerekmektedir. Bunun birinci koşulu ise değişik vesilelerle belirtildiği gibi tek ses, tek yürekten oluşan bir sektör birliğinden geçer. Bizler de verdiğiniz güç ve yetkiyle bu birliği, birlikteliği sağlamak için var gücümüzle uğraşıyoruz.  Bilindiği üzere bu amaçla altı ay kadar önce madencilik sektörünün en geniş temsil yetkisine sahip lokomotif kurumları olarak; TÜMMER, TÜRKİYE MADENCİLER DERNEĞİ, EGE MADEN İHRACATÇILAR BİRLİĞİ, SERAMİK, CAM VE ÇİMENTO HAMMADDELERİ ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ, AGREGA ÜRETİCİLERİ BİRLİĞİ, GENÇ MADEN İŞLETMECİLERİ DERNEĞİ, İÇ ANADOLU MADENCİLER DERNEĞİ, EGE BÖLGESİ MADENCİLER DERNEĞİ VE ÇANAKKALE MADENCİLER DERNEĞİ bir araya gelerek bir platform oluşturduk. Platformumuzun ilk kararı ise güçlü bir birlik oluşturmak için federasyonlaşmaya, sonrasında da konfederasyonlaşmaya gitmek şeklinde oldu.

 

TÜMMER’in 21 Nisan’da yapılan genel kurulunda bize olan güvenini teyit edercesine hazerundan oy birliğiyle aldığımız yetki ve yönetimimize gösterilen teveccüh, sektörün birliğini pekiştirmek amacıyla yaptıklarımız onandı ve atacağımız kararlı adımlar için büyük bir güç verdi.

 

TÜMMER’in yeni yönetimi, duayenlerimizden Sayın İbrahim Alimoğlu’ nun deyişiyle bütün Türkiye’yi kucaklayan güçlü bir yönetim kurulundan oluştu. Maden Platformu da halen dışımızda olan ve Platforma katılmaları formalitelere kalan bir - iki kuruluşumuzun da katılımıyla büyük bir maden üreticileri birliği (konfederasyonu) oluşturmuş olacağız.

 

Sektörümüz, gerek global, gerekse ulusal düzeyde karşılaştığı sorunlar nedeniyle büyük güçlükler yaşamaktadır. Bu güçlükleri aşmamızın tek yolu, el ele verip birlikte çözüm arayışına geçmekten geçer ki bu birlikteliği başarıyla gerçekleştirip güçlendireceğimiz konusunda kimsenin şüphesi olmasın isteriz.

 

Yayın ve yayıncılığa gelince

Sevgili Ferah Türkmen, Ersin Bozkurt, Mehmet Abdioğulları ve Çağlayan Sueli!

Her biriniz yıllardır yayın hayatına soktuğunuz dergilerle mermer sektörüne hizmet veriyorsunuz ve sektörle iç içesiniz. Sektörü de, ilgili Kamu kurumlarını da, sorunlarımızı ve çözümlerini de bizler kadar biliyorsunuz, ayrıca sektör için büyük gayret gösteriyorsunuz. Sektörümüzü tanıtıyorsunuz ve yol göstericilik yapıyorsunuz. Bu sözlerim, zaten aranızda olan ancak son zamanlarda yeni bir dergiyle karşımıza çıkan sevgili Filiz Kasapoğlu için de geçerlidir. Türkiye Mermer ve Makinaları Üreticileri adına sizlere sektörümüze katkılarınızdan dolayı teşekkür ediyorum.

 

Arkadaşlar, belki birer gazeteci olarak, bir meslektaşımızın bıkmadan usanmadan sosyal medyada, sektörümüzün birlik ve beraberlik özlemini hiçe sayarak, TÜMMER ve EİB hakkında döktürdükleri konusunda soru sormak isteyeceksinizdir. Çünkü bu yazıların meslektaşlarımızı fazlasıyla rahatsız ettiğini biz de görüyor ve şaşkınlık içinde izliyoruz.

 

Aslında bu nahoş manzarayı izleyen herkesin tahmin edeceği gibi yazılacak çok şey, söylenecek çok söz var. Lakin biz bize, yani sektörümüze yakışanı yapıp susmaya devam edeceğiz… Devam edeceğiz etmesine de her şeye rağmen şunları not düşmeden geçmek de olmaz:

Çok üretip satan meslektaşlarımızı “sektörün kaymağını yiyenler” olarak gören ve bunları yazılarında açık açık ifade eden bir kişi, bırakalım istediği gibi yazsın, istediği kadar döktürüversin... Bırakalım herkes bildiğini yapsın, biz de sektörün menfaatleri uğruna, doğruluğuna inandığımız yolumuza devam edelim…

 

Sevgi ve saygılar sunuyor, herkese başarılı bir sezon diliyorum.   

 

Raif TÜRK

TÜMMER BAŞKANI 
Son Eklenen Haberler