2020 DE; MERFESTE BULUŞALIM

4 Eylül 2019, Çarşamba 13:13

     


2020 DE; MERFESTE BULUŞALIM

İscehisar ilçesinde, 2020 yılında yapılması planlanan MERFES 2020 İscehisar Mermercilik Festivali istişare toplantısı yapıldı.

Daha önceki yıllarda yapılan ve bir süre ara verilmiş olan mermer festivalinin 2020 de tekrar yapılmasına karar verildi.

İscehisar Mermer Festivali istişare toplantısı İscehisar Esnaf Odası Konferans salonun da gerçekleştirildi.

Toplantıya İlçe Kaymakamı Mehmet Miraç Topaloğlu, Belediye Başkanı Ahmet Şahin, Esnaf Odası Başkanı Ahmet Sav, Mermerciler Derneği Başkanı Muharrem Çakmak, İscehisar OSB Müdürü Muhammed Bacaksız, Seydiler Belde Başkanı Hasan Hüseyin Tokdemir, İl Genel Meclis Üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri, merkez ve köy muhtarları, işadamları ile vatandaşlar katıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Kaymakamı Mehmet Miraç Topaloğlu, bir ilin veya ilçenin tanıtımında bu tür organizasyonların önemi vardır. İlçenin tanıtımına ve ekonomisine büyük katkı sağlamaktadır. Sorunları da tartışmak lazım. Hep birlikte bu projeyi değerlendirelim en önemlisi bu tür organizasyonlar da sağlam adım atmak gerekir. Yoksa başarı yerine başarısızlığı getirir.” dedi.

Toplantıda konuşan Belediye Başkanımız Ahmet Şahin; Öncelikle istişare toplantımıza katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum. İlçenin tanıtımına ve ekonomisine büyük katkı sağlayacağına inandığımız Mermer Festivalini yeniden canlandırmak için burada bir araya geldik.

Yerel halkın ve gelen ziyaretçilerin keyifli vakit geçirdiği bu tür etkinlikler yapıldığı İle veya ilçeye maddi manevi büyük katkılar sunmaktadır.

2000 yılında başlayan MERFES ilde ve bölgede adından fazlasıyla söz ettirmeyi başarmıştır.

Yıllardır eksikliği hissedilen MERFESİ, özel sektör temsilcileri,  kamu-yerel halk işbirliği ile yeniden ayağa kaldırılarak şahlandırılmalıdır.

Mermer, el sanatları ve yöresel değerler ön plana çıkarılarak mermerin başkenti İSCEHİSAR’ ın adını dünyada sıkça söz ettirmelidir. Festivalle birlikte katma değer anlamında İscehisar’ımıza değer katacağız. ” dedi.

İscehisar Esnaf Odası Başkanı Ahmet Sav “ . Öncelikle bizleri kırmayarak bu toplantıya katılmanızdan dolayı teşekkür ederim. Geçmiş yıllarda yapılan ve bu gün tekrar gündeme gelen Merfes için burada toplandık.

Daha önceki yıllarda yapılan festivalin ilçemize çok büyük katkıları olmuştu. İscehisar’ımızda bu festivali tekrar yapmamız gerektiğine inanıyorum.

Bu elbette tek başına yapılmaz, sizlerle birlikte yapmalıyız. Hepimiz bir ucundan tutmalıyız.

Merfesi daha önceki yıllarda yaptık ve çok da iyi olmuştu. İlçemizin tanıtımına büyük katkıları oldu. Elbette eksiklikleri vardı. Şu anda düşünülen bu yeni Merfes için yapılması gerekenleri konuşup istişareler yaparak, bir yıl sonra sağlam temeller atarak yola çıkmanın doğru olacağına inanıyoruz. Sizlerin esnafımız ve halkımız bu oluşuma katkısı da oldukça önemli ” dedi.

İscehisar Mermerciler Dernek Başkanı Muharrem Çakmak “ Bu memleket bizim, her zaman da en iyi şeylere layık. İlçemiz adına yapılaması gereken ne ise el birliği ile yapılmalıdır.

Fakat yapılması düşünülen Merfes tek başına olmaz. Elbirliği ve desteklerle olur. Yoksa yarım kalır. Şartları ve koşulları iyi değerlendirmek lazım ve bu doğrultuda plan yaparak adım atılması gerekmektedir.

Bu tür organizasyonlar, festivaller, tanıtımlar,  toplantılar, sempozyumların, yapıldığı yere ile ilçeye büyük katkısı oluyor. Daha önce yıllarda yapılan Merfes’ in de ilçemizin tanıtımında katkısı oldu ve olacaktır da.

Biz dernek olarak, bu oluşumda elimizi taşın altına koyacağız. Tüm ilçe halkımızın ve üyelerimizin de Merfese desteği olacağını düşünüyoruz.”  Dedi.

Toplantı MERFES komitesi ve istişare konseyinin oluşturulması kararlaştırılarak sona erdi.

  
Son Eklenen Haberler