BİR ÇINARI DAHA YIKILDI

4 Eylül 2019, Çarşamba 12:42

     


BİR ÇINARI DAHA YIKILDI

Mehmet Duman hayatını kaybetti!

 

Somakitaş Şirketinin Kurucusu Mehmet Duman, yaşadığı sağlık sorunlarından dolayı 81 yaşında hayatını kaybetti.

 

Doğaltaş sektörü;  Duayenlerinden birini daha kaybetti. SOMAKİTAŞ Kurucusu Mehmet DUMAN’ı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyor.

Mehmet Duman anısına Seni Unutmayacağız; Kayseri’ de 3 TEMMUZ 1938 de doğan Mehmet Duman, küçük yaşlarda doğaltaş sektörü ile tanışmış ve o yaşlarda göstermiş olduğu çalışkanlığı ile yarım kalan mermer projelerini tamamlaması birçok insan tarafından şaşkınlık ve sempati ile karşılanmıştır.

1956 yılın da daha 17 yaşında ki, Mehmet Duman ‘nın mermerdeki bu başarısının gururunu yaşayan aile; Bu yetenekli kişiliği normal bir ortaokul da okumasını istemeyerek, kaydını Yapı Enstitüsüne yaptırdı. Duman, eğitim hayatını burada tamamladı.

Genç yaşta çalışmaya başlayan ve eğitim hayatı ile mermerciliği birbirine paralel götüren Mehmet Duman küçük bir atölye kurarak yaptığı işlere devam etti. 1957 yılında işini resmiyete dökerek Somakitaş firmasını kurdu. İşine bir yıl daha Kayseri de devam ettikten sonra başarılı çalışmalarını gören bir akrabasının ısrarı ile İstanbul’a işini taşıdı.

 

Taş işleme teknolojisini yakından takip eder ve sürekli yenilikleri kovalayan bir insandı

Çalışkan ve idealist ruhlu olan Duman 1984 yılında ilk ihracatını gerçekleştirdi. Doğal taş ve mermerde ilkleri yapan Duman’ın en büyük zevki İtalya’yı gezmekti, İkinci vatanı gibi gördürdüğü İtalya’yı çok severdi.

Doğal taş sektörünün gelişmesinde büyük katkıları olan MEHMET DUMAN, Sektör de eğitimin öneminin farkındaydı. Eğitim için elinden geleni yapardı.

2019 yılında geçirmiş olduğu bir rahatsızlıktan dolayı Mehmet duman hayatını kaybetti. Değerli kıymetli iş adamı Mehmet Duman’ın vefatı mermerci camiasını, çalışanları, sevenlerini eş ve dostlarını üzdü. 

Bu büyük acı kayıptan dolayı kederli ailesine, Mermerci camiasına,  SOMAKİTAŞ ailesine, tüm çalışanlarına ve sevenlerine başsağlığı dileriz. Başımız sağ olsun.

 

 

 

 

 

  
Son Eklenen Haberler