PROF. DR. SEDAT BÜYÜKSAĞİŞ AMERİKA’NIN EN İYİ ARAŞTIRMA ÖDÜLÜNÜ KAZANDI

4 Eylül 2019, Çarşamba 13:00

     


PROF. DR. SEDAT BÜYÜKSAĞİŞ AMERİKA’NIN EN İYİ ARAŞTIRMA ÖDÜLÜNÜ KAZANDI

Amerikan Kaya Mekaniği Derneği (ARMA) tarafından Uygulamalı Kaya Mekaniği alanında verilen 2018 yılı En İyi Araştırma Ödülünü, Afyon Kocatepe Üniversitesi (AKÜ) Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümünden Prof. Dr. İ. Sedat BÜYÜKSAĞİŞ ve çalışma arkadaşları kazandı.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK) doktora sonrası yurtdışı araştırma bursunu kazanarak, 2014-2016 yılları arasında USA-PennState Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümünde “İleri Kaya ve Kazı Mekaniği Laboratuvarında” bilimsel çalışmalar yürüten Prof. Dr. İ. Sedat Büyüksağiş, 1969’dan beri verilen “En İyi Araştırma Ödülünü” maden mühendisliği alanında alan ilk Türk bilim insanı olma başarısını gösterdi.

Büyüksağiş ve çalışma arkadaşları tarafından International Journal of Rock Mechanics and Mining Sciences  dergisinin 2018 yılı 107. Sayısında “Karot Delikleri İçerisinde ve Karot Numuneleri Üzerinde Minyatür Disk Kesici Kullanarak Kaya Dayanımlarının Tahmini” başlığı ile yaptıkları yayın, Amerikan Kaya Mekaniği Derneği Özel Jürisi tarafından 2018 yılı En İyi Araştırma Ödülünü (Applied Rock Mechanics Award) kazanan çalışma olarak ilan edildi.

Ödül, bu çalışmada önerilen yeni yöntemin; mühendislik açısından tasarımda yenilikçi, daha güvenli, daha ekonomik ve çevreye duyarlı çözümlere yönelik derinlemesine kaya mekaniği ile kaya mühendisliği prensiplerini uygulamada pratik katkıları nedeniyle verildi.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölüm Başkanı Olarak Atandı

Diğer taraftan Prof. Dr. İ. Sedat BÜYÜKSAĞİŞ, 1 Haziran 2019 tarihi itibariyle Afyon Kocatepe Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölüm Başkanlığı’na atanmış olup, aynı zamanda Maden Mühendisliği Bölümüne bağlı olan Akredite Doğaltaş Analiz Laboratuvarı (AKÜ-DAL) Üst Yöneticisi de oldu.

Yaklaşık 30 yıldır doğaltaş sektörünün içinde olan BÜYÜKSAĞİŞ sektörün çok yakından tanıdığı bir isim olup, 2011-2014 yılları arasında Türkiye Doğaltaşlar Ayna-Milli Komitesi Başkanlığını da yürütmüş ve ülkemizi Avrupa’daki Doğaltaşlar Teknik Komite toplantılarında başarıyla da temsil etmiştir.

Konuyla ilgili olarak Prof. BÜYÜKSAĞİŞ şöyle konuştu; “Üniversite olarak doğaltaş sektörüne daha fazla hizmet sunmak istiyoruz. AKÜ Akredite Doğaltaş Analiz Laboratuvarını daha da geliştirip güçlendirmek hedefindeyiz. Bu güne kadar Türkiye’nin büyük doğaltaş firmalarının tamamına yakını CE sertifikasyonları için gerekli olan analiz raporlarında AKÜ Akredite Doğaltaş Analiz Laboratuvarını tercih etmeleri, laboratuvarımızın ne kadar güvenilir olduğunun kanıtıdır.

TURKAK tarafından yapılan tüm yıllık denetimlerden de başarı ile geçtik

Laboratuvarımız Türkiye Akreditasyon Kurumu (TURKAK) tarafından akreditasyonunun yanı sıra, “TS-EN-ISO/IEC 17025:2017 Deney ve Kalibrasyon Laboratuvarlarının Yeterliliği İçin Genel Gereklilikler Standardına” da sahiptir.

Yapılan tüm deneyler etkin şekilde kontrol edilmekte olup, ayrıca laboratuvarımız diğer laboratuvarlarla da karşılaştırma sistemine dahildir. Laboratuvarımızda izlenilebilir, karşılaştırılabilir ve güvenilir bir yapımız var. 2010 yılında kurulan laboratuvarımız başlangıçta 17 deneyden akreditasyona sahipken bugün 26 deneyde akrediteyiz. 2010 yılından bu güne TURKAK tarafından yapılan tüm yıllık denetimlerden de başarı ile geçtik, bu güvenilir ve sürdürebilir olduğumuzun bir ispatıdır. Verdiğimiz raporlarla, doğaltaş sektörümüzün ihracat olanaklarını arttırmasında dinamik olarak katkıda bulunmaya devam edeceğiz” dedi. 
Son Eklenen Haberler