ROMALILAR DÖNEMİNDEN KALMA .........

11 Eylül 2012, Salı 12:42

     

ROMALILAR DÖNEMİNDEN KALMA

TARİHİ MERMER OCAĞI ESERLERİ,

İSCEHİSAR MERKEZİNE NAKLEDİLDİ 

İscehisar ilçesi Bacakale mevkiinde, arkeologlar tarafından gün yüzüne çıkartılan antik döneme ait mermer ocağı eserleri ve mermer parçaları, ilçe merkezinde bulunan Selçuklu köprüsünün yanına nakledildi. Roma Mermer Ocağı eserlerinin, Selçuklu köprüsü yanına nakledilmesinin ardından hazırlanacak proje, Eskişehir Bölge Koruma Kurulu onayına sunularak, burada tarihi bir park oluşturulacak. Bu park yapılına kadar bin civarı mermer taşı, geçici süreyle burada koruma altına alınacak. Proje gerçekleştiğinde yeşil alan içinde olacak antik parkta yerli halk ve yabancı turistler, dünyada pek örneğine rastlanmayan bu taşlar arasında gezerek antik dünyanın bir kısmını tanıyabilme fırsatı yakalayacaklar. İl Kültür ve Turizm Müdürü Lokman Derya Solmaz ile birlikte İscehisar ilçesine giden Vali Balkanlıoğlu’na, İscehisar Kaymakamı Murat Kütük, İscehisar Belediye Başkanı Mustafa Çibik ve Arkeoloji Müze Müdürü Mevlüt Üyümez eşlik ettiler. Balkanlıoğlu, nakil işleminin ardından Selçuklu Köprüsü yanına nakledilen antik dönem mermer parçalarını inceleyerek, nakil çalışmaları ve tarihi eserler hakkında bilgiler aldı.
Tarihi Bir Çalışmaya İmza Atıldı
Romalılar döneminden kalma tarihi mermer ocağı eserlerini nakleden ekibi tebrik eden Vali Balkanlıoğlu yaptığı açıklamada; “Kültür ve Turizm Bakanlığının görevlendirdiği Prof. Thomas Drew-Bear, Bakanlık temsilcisi Arkeolog Emin Torunlar ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü görevlileri ile birlikte tarihi bir çalışmaya imza atıldı. İscehisar-Bacakale mevkiinde bulunan antik döneme ait mermer parçaları, yaklaşık iki haftalık bir çalışmanın sonucu, bulundukları mevkiden tarihi Selçuklu Köprüsü’nün yanına nakledildi. Eserleri yerinde inceledim ve çok ilginç motiflere desenlere rastladım. Eserlerin tarihe ışık tutacağına inanıyorum. Mermercilik, Afyonkarahisar’a sonradan gelme bir meslek değildir. Tüm dünyaya mermerciliği öğreten Afyonkarahisar’dır. Bunun kanıtı da burada çıkan eserlerdir.”dedi.
Portekiz'den Mısır'a ve Kırım'dan Cezayir'e kadar Uzanan Roma İmparatorluğu’nun En büyük mermer ocaklarının İscehisar'da bulunduğuna dikkat çekti
Tarihi mermer parçalar hakkında Vali irfan Balkanlıoğlu’na bilgiler veren İl Kültür ve Turizm Müdürü Lokman Derya Solmaz ise, Portekiz'den Mısır'a ve Kırım'dan Cezayir'e kadar uzanan Roma İmparatorluğu’nun en büyük mermer ocaklarının İscehisar'da bulunduğunu, bunun da Antik dünyanın en önemli mermer yataklarının İscehisar olduğunun bir kanıtı olduğunu söyledi. Günümüzde halen çalışılan Bacakale denilen tarihi Roma mermer ocaklarından hem beyaz mermer (Afyon şekeri), hem de kırmızı damarlı beyaz mermer (menekşe) çıktığını söyleyen Solmaz; kaliteli beyaz mermerin dünyanın birçok yerinde bulunduğunu belirtti.
Roma’da Tiber nehrinin kenarlarında Marmorata diye adlandırılan yerde Bazı bloklar ile sütunlar da İscehisar'da kazınmış yazıtları taşımakta
Açıklamasına devam eden Solmaz; “Kırmızı damarlı beyaz menekşe mermer, bütün dünyada fakat İscehisar’da çıkmaktadır.  Roma’lılar bu “menekşe” mermerinden üretilmiş heykeller, sütunlar ve duvar ile taban kaplamaları çok beğeniyorlardı. İscehisar’dan çıkan yedi metrelik sütunları Roma şehrinde görebiliriz.  Roma’da Tiber nehrinin kenarlarında Marmorata diye adlandırılan yerde devasal mermer stokları içinde bazı bloklar ile sütunlar, İscehisar'da kazınmış yazıtları taşımaktadır’’ dedi.
Yerli ve yabancı turistler Dünyada pek örneğine rastlanmayan Taşlar arasında gezerek Antik dünyanın bir kısmını yaşayabilecekler
Roma Mermer Ocağı eserlerinin, Prof. Thomas Drew-Bear’in yardımı, Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilcisi Emin Torunlar’ın katkıları ile Selçuklu köprüsü yanına nakledilmesindeki asıl amacın, bir proje hazırlanıp, Eskişehir Bölge Koruma Kurulu onayını alıp tarihi bir park oluşturmak olduğunun altını çizdi. Solmaz, “Bu park yapılana kadar bin civarı mermer taşı geçici süreyle burada koruma altına alınmıştır. Proje gerçekleştiğinde yeşil alan içinde yerli halk ve yabancı turistler dünyada pek örneğine rastlanmayan bu taşlar arasında gezerek antik dünyanın bir kısmını yaşayabilecekler ’’ dedi. Tarihi mermer parçalarını teker teker inceleyen Vali İrfan Balkanlıoğlu, yapılan çalışmalar sonrasında tarihi değerlerimizin gün yüzüne çıkmasının ve Afyonkarahisar’a kazandırılmasının çok sevindirici olduğunu söyleyerek, önemli bir çalışma olan tarihi kalıntıların gün yüzüne çıkarılmasında emeği geçen herkese teşekkür ederek, başarılı çalışmaların devamını diledi.  


 
Son Eklenen Haberler