KONUT SEKTÖRÜNÜN İKİNCİ ALTIN ÇAĞI

13 Eylül 2011, Salı 10:27

     

Banka kredisiyle alınan evlere yüzde 40 peşinat şartı öngörülmesi nedeniyle son dönemde telaş yaşansa da konut sektörü için 2011'in ilk yarısı beklenenin çok üzerinde bir performans dönemi oldu. 2005 yılını her zaman için milat kabul eden ve ‘gayrimenkulün altın çağı’ diyen sektör temsilcileri, o zamana göre şartlar ve piyasa koşullarının değişkenlik göstermesine rağmen 2011'in ilk 6 ayında da benzer bir başarı yakalandığı görüşünde. 2006'da başlayan durgunluğun ardından, 2007'deki “mayıs dalgası” ve 2008'de gelen krizin ayak sesleri konut sektörünü olumsuz etkilemişti. Türkiye’de etkisi daha az olsa da global çapta derinleşen küresel ekonomik kriz 2009'u adeta silip süpürdü. 2010'da yaralarını sarmaya başlayan markalı konut üreticileri, yeniden canlanan talebin hakkını 2011'i görür görmez vermeye başladı. Markalı konutlar İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük kentlerin sınırlarını aştı; Hatay’dan Gaziantep’e, Konya’dan Samsun’a kadar yayıldı. YENİ PROJELER GELDİ Uzun süredir arsa yatırımı yapan ve gayrimenkul sektörüne girmeyi düşünen işadamları da cesaretini 2011'in olumlu şartlarına bakarak topladı. Boyner Holding’in patronu Cem Boyner, Four Seasons otellerinin Türkiye’deki yatırımcısı Mesut Toprak, Selçuklu Holding Başkanı İsmail Öncel bu yönde en belirgin örnekler oldu. Seçim sonuçlarının da siyasi istikrarı devam ettirecek netice vermesi yüzleri iyice güldürmüştü ki, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun önlemlerinin sıkılaşması gündeme geldi. Bumüdahale beklenen ölçüde gerçekleşirse, pazarda bir gerileme olacağı kesin. Ancak, konutun patronları, ilk 6 aya bakarak bile, “Yeni milat 2011” diyor.

Konut sektörünün altın çağı olarak bilinen 2005 yılından sonra, durgunluklar ve krizlerle boğuşan piyasa, 2011de yeni bir sıçrama yaşıyor.

DAP Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ziya YILMAZ: ‘İlk yarıda 1 yıllık sattık’ “2011’in ilk yarısında yaşanan gayrimenkul hareketliliği, insanlar için her zaman birinci sıradaki yatırım aracı olan konutu daha da cazipleştirdi. Piyasa, bu süreçte nicedir beklediğimiz ivmeyi yakalayacak gibi görünüyor. Zira, yılın ilk yarısında, neredeyse 2010’un tamamı kadar satış işlemi gerçekleşti.” Soyak Holding CEO’su Emre ÇAMLIBEL: ‘Satışlarımız 2 kat arttı’ “2010 yılı ile karşılaştırdığımızda bu yılın ilk döneminde satışlarımız 2 kat arttı. Özellikle son 2-3 yılda konut piyasasının üzerindeki baskı göz önüne alınırsa sektör şu anda iyi bir noktada.” Emay İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Hakan ÇAĞLAR: En parlak ikinci dönem “2011'in iyi olacağı 2010'dan belli olmuştu. Biz de 2010'da biri otel ve diğer ikisi konut olmak üzere 3 projeyle, 2011'de Ataşehir’de büyük bir karma projeyle sektörde yerimizi aldık. Bu bir yıllık periyot 2005'ten sonraki en parlak ikinci dönem oldu. Bundan sonraki 3 yılın da sektör adına iyi geçeceğini, 2005'in yakalanacağını düşünüyorum.” Sinpaş GYO İcra Kurulu Başkanı Ömer Faruk ÇELİK: Altın çağımız olacak “2011 sektörün altın çağlarından biri olacak. Yılın ilk yarısı da bu anlamda umut vaat ediyor. Gelir dağılımındaki problem çözülmeye başlandığında, insanların gelir seviyeleri arttığında hızlı bir yükseliş trendi olacak. 2011’de sektör, 2005’teki haline dönecek diye düşünüyoruz.”


 
Son Eklenen Haberler