TÜRK MERMERİ MİAMİ'DE

18 Kasım 2011, Cuma 17:38

     

Atlantic Stone Source, Miami de açıldı

Kütahya merkezli ve mermer sektörde söz sahibi Hürok İnşaat ve Mermer Sanayi Tic. Ltd Şirketi Miami’de yeni bir mermer deposu ve showroomu açtı.

Türkiye yılın ikinci çeyreğin de elde ettiği yüzde 8,8’lik büyümeyi, özel sektöre borçlu olduğu devlet İstatistik Kurumu’nun verileri ile bir kez daha teyit edildi. Özel sektörün Türk ekonomisindeki öncü güç olmasına bir güzel örnek de Amerika’nın en tanınmış tatil beldelerinden birisi olan Miami’den geldi.

Kütahya merkezli ve mermer sektörde söz sahibi olan Hürok İnşaat ve Mermer Sanayi Tic. Ltd Şirketi, Miami’de yeni bir mermer deposu ve showroomu açtı. Şirketin sahibi Hüsnü OLÇAR’ I bu mutlu gününde Pompano Beach Belediye Başkanı Lamar Fisher, Türkiye’nin Maimi Ticaret Ataşesi Halit Akçağlayan, Atnalta Merkezli İstanbul Center Başkanı Tarık Çelik ile Maimi’de yaşayan Türk toplumunun önde gelen isimleri yalnız bırakmadı. Altı Yıl Sonra 15 Kat Büyüttü. İlk defa 2005 yılında oldukça küçük bir depo ile Amerika’daki yatırımına başlayan Hürok şirketi, 6 yılın sonunda bu ülkedeki depo büyüklüğünü 15 kat arttırmayı başardı. Açılış öncesinde bir konuşma yapan Belediye Başkanı Fisher, Anadolu’da çıkarılan mermerin aracı kurum olmadan Miami’de satılmasının kendileri açısından gurur verici bir durum olduğunu ifade etti.

Fisher, ‘‘Sizin bu özverili davranışınız, Amerikan ekonomisine olan güveni arttırmakta ve Allah sizin gibi insanları korusun’’ dedi. Açılış öncesi depo ve showroomu gezip yetkililerden bilgi alan Fisher, ‘‘Sizin bu fedakâr tutumunuza nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum. Aancak bize düşen bir görev olursa lütfen çekinmeden haber verin. Ben ve yardımcılarım eğer sizin için bir şey yapabilirsek bundan mutluluk duyarız." dedi. Gerçek ve asıl atılımları kriz döneminde yaptığını belirten Olçar, kriz döneminde böylesine yatırım yapmayı ‘‘akıllı risk almak’’ diye ifade etti.

Miami’nin Pompano Beach yerleşkesinde 15 dönüm alanda açılan Atlantic Stone Source ile Amerika’nın güney eyaletlerine mermer satmayı hedefleyen Olçar, gelecek adına da yine ABD’de bazı yatırımlar planladığını söyledi. Önce Teksas ardından California ve New York’ta da birer şube açmayı planladığını belirten Olçar, kriz döneminde böylesine yatırım yapmayı da ‘‘akıllı risk almak’’ diye ifade etti. 1981 yılında başladığı ticaret hayatında asıl atılımları kriz dönemlerinde yaptığını belirten Olçar, ‘‘2001 krizinde herkes parasını değer kaybı olmayacak metalara yatırırken ben risk alıp ihracata atıldım.’’ dedi.

Amerika’daki depoya ful stok yapmakla kalmayıp büyüttüm Krizleri her vakit fırsatlar yumağı olarak gördüğünü kaydeden Olçar, bu dönemlerde fuarlara katılıp kendi müşterini bizzat kendilerinin bulduğunu söyledi. Orlando’da 2005 yılında katıldığı fuarın ertesinde Miami’de çok küçük bir mermer deposu açtıklarını aktaran Olçar, Amerika’daki yatırımın bir yıl sonra ikiye katlayarak devam ettiğini kaydetti. Olçar şöyle konuştu; ‘‘2008’e geldiğimizde ekonomik kriz nedeniyle herkes sıfır stok ile çalışmayı ve yatırım yapmamayı tavsiye ediyordu. Ben ise bunun tersini yaptım ve Amerika’daki depoya ful stok yapmakla kalmayıp büyüttüm.’’ Binlerce Amerikalı ailenin evlerine Türk mermerinin girmesini hedeflediklerini söyleyen Olçar, ‘‘İtalyanları bu alanda geçiyoruz” diye iddialı konuştu. Son küresel kriz döneminde çok iyi atılımlar yapma imkânı elde ettiğini belirten Olçar şunları kaydetti: ‘‘2008 krizinde kimsede mal yok iken ben rahat rahat ürünümü sattım. Zira bir mal istendiğinde bunun Türkiye’den gelmesi 2-3 ay gibi bir süre alıyor. Ben işte böyle zaman kaybı olmadan bu dönemde müşterilerime ürünümü satma imkânım oldu.’’ Bugün yaklaşık 10 milyon dolar yatırım ile Pompano Beach’de açtığı şubesinde binlerce Amerikalı ailenin evlerine Türk mermerinin girmesini hedeflediklerini aktaran Olçar, ‘‘İtalyanları bu alanda geçiyoruz artık.’’ diye iddialı konuştu. Açılışı yapılan Atlantic Stone Source, Miami şehir merkezin yaklaşık 30 saat mesafede. Bir dönem Türkiye’nin gündemine zengin ve ünlü sanatçıların ev alması ile giren Miami, Amerika’nın da en gözde şehirleri arasında. Miami özellikle tatil beldesi olarak tanınırken, bu modern kentte İngilizceden daha çok İspanyolca konuşulmasıyla da oldukça ilginç bir özelliğe sahip.


 
Son Eklenen Haberler