MKS MAKİNA İTALYANLARI TEDİRGİN ETTİ

19 Nisan 2012, Perşembe 16:01

     

 

MKS MAKİNA İTALYANLARI TEDİRGİN ETTİ

Denizli’ De Faaliyet Gösteren Pamuk Mermere Yaptığı Entegrasyonla Parmak Isırttı.

Sermaye sıkıntısı olmayan firmalar, genelde İtalyan makinalardan yana tercih kullanırken, Pamuk Mermerin MKS firmasına baştan sona kadar güvenmesi ve bu güvenin boşa çıkmaması ile bir ilki başaran her iki firmada, diğer firmalara örnek olmaya devam ediyor.

  Türk Doğal taş sektöründeki makine ve teknoloji üreten firmaların başında gelen MKS makina Denizli’ de faaliyet gösteren Pamuk Mermere yaptığı entegrasyonla parmak ısırttı. İki Türk müteşebbisin bir birine güvenmesi ile başlayan alış veriş, ülkemizde örnek gösterilebilecek bir projenin de ilk adımını başlattı. Sermaye sıkıntısı olmayan firmalar, genelde İtalyan makinelerden yana tercih kullanırken, Pamuk mermerin MKS firmasına baştan sona kadar güvenmesi ve bu güvenin boşa çıkmaması ile bir ilki başaran her iki firmada, diğer firmalara örnek olmaya devam ediyor.

Bizim hedefimizde ülke ekonomisini canlandırırken

memleketimizin parasının yurt dışına çıkarılmaması vardı. Bunda da muaffak olduk.

 Konu hakkında görüşlerine başvurduğumuz MKS firmasından Endüstri Mühendisi Murat YENER, bu alışverişin makine sektörünün geleceği açısından çok önemli olduğunu vurgulayarak ‘ Bizim hedefimizde ülke ekonomisini canlandırırken memleketimizin parasının yurt dışına çıkarılmaması vardı. Bunda da muaffak olduk.’ diyerek sözlerine şöyle devam etti. Murat YENER “ MKS olarak ülkemizin ve doğal taş sektörünün menfaatlerini hep kendi menfaatlerimizden üstün tuttuk. Firmamızda yaptığımız değişim rüzgârı ile baştan sona kadar her fabrikayı donatabilecek otomasyon ve inanca sahip olduk. Bizler yüksek kar marjı ile çalışmayan firmalarız. Genelde sermaye sıkıntısı olamayan firmalar bu tip projelerde İtalyan makinacıları tercih etmekteydi. Fakat Pamuk mermerin sahibi A.Celil KILINÇ Bey Türk makinacısına güvendi,  elini taşın altına koydu. Yapmış olduğumuz ortak çalışmada ise verimliliği en üst seviyede yakaladık. Bize güvenerek, Türk makinacılarının önünü açan bu değerli ve yatırımcı olan Pamuk Mermerin sahibi A.Celil KILINÇ beye teşekkürü bir borç biliriz. MKS için bu proje ne kadar önem arz ediyorsa, ülke menfaatimiz içinde bir o kadar önem arz etmektedir. Alanlarında başarılı olan bir çok makinacı arkadaşımızın da önünü açacak olan bu entegre proje ülkemize ve doğal taş sektörüne hayırlı olsun” dedi.

PAMUK MARBLE FARKINI HİSSETTİRDİ

Denizli’ de yapmış olduğu yatırımla ilklere imza atmaya devam ediyor

1999 yılında doğal taş sektörü ile tanışan ve pazarlama ağırlıklı çalışan, aynı zamanda endüstri mühendisi olan ve doktorasını da bu alanda yapan Pamuk Mermerin sahibi A. Celil KILINÇ ülkesine yapacak oldukları yatırımda, teknolojik desteği ülkemizin insanı tarafından başarılacağına inanmış bir iş adamımızdır. Dünya ülkeleri ile yaptığı alışverişlerle saygın bir konuma sahip olan Pamuk Mermer, Denizli’ de yapmış olduğu yatırımla ilklere imza atmaya devam ediyor.

Yapmış olduğu projeyi ve istekleri, İtalyan

makinacılar dâhil olmak üzere inceletmiş.

 Kurulacak fabrika için üç yıl önce Ar-Ge çalışmalarına başlayan A. Celil KILINÇ dünyada makina üreten ne kadar firma varsa hepsiyle görüşmüş. Yapmış olduğu projeyi ve istekleri, İtalyan makinacılar dahil olmak üzere inceletmiş. Hatta 6 İtalyan makina firmasından 3 tanesi proje başlangıcında yapamayacaklarını ifadelendirmişler.

6 bin metre kare kapalı alan üzerinde yapılan proje

baştan sona kadar TÜRK makinecilere emanet edilmiş.

 Tüm bu gelişmeler üzerine ülke menfaatlerini önde tutan A.Celil KILINÇ riski göze alarak, ismini duyduğu MKS makine ile yaptığı görüşmelerde bu işin altından kalkabileceğine inanmış ve ilk adımını atmış. 32 bin metre kare açık alan olmak üzere ilk etapta 6 bin metre kare kapalı alan üzerinde yapılan proje baştan sona kadar TÜRK makinecilere emanet edilmiş. Anlaşmanın yapılmasıyla birlikte kolları sıvayan MKS Makine yetkilileri proje aşamasında karşılaştıkları zorlukları Endüstri Mühendisi olan Celil KILINÇ ile planlama yaparak aşmışlar ve bu gün itibariyle de örnek bir projeyi birlikte başarmışlardır.

Bu gün geldiğimiz noktada yanılmadığımızı gördük

Konu hakkında görüşlerini aldığımız A. Celil KILINÇ dergimize çarpıcı açıklamalarda bulundu. KILINÇ “ MKS ile yola çıkma kararı verdikten sonra doğabilecek aksaklıklar ve zorluklar noktasında, ortak görüşlerde birleşerek bu aksamaları asgariye düşürmeye çalıştık. Ebetteki zorlandığımız noktalar oldu, lakin şunu çok iyi biliyordum ki, MKS bu işin altından kalkabilecek örnek firmalar arasında idi.

MKS sayesinde fabrikamızı granit haricinde her taşı işleyebilecek donanımda kurduk

Bu gün geldiğimiz noktada yanılmadığımızı görmekteyim. Bünyemizde bulunan 10 beyaz yakalı arkadaşımız ve 30 mavi yakalı arkadaşımızla üretimimize başlamış bulunmaktayız. MKS sayesinde fabrikamızı granit haricinde her taşı işleyebilecek donanımda kurduk. Burdur yarışlıdaki bej ocağımız ve Balıkesir deki gri emperador ocağımızın bloklarını rahatlıkla işleyebildiğimiz gibi traverten dâhil, granit haricindeki aklınıza gelebilecek tüm taşları çalışabilir donanımdayız. Türk makinecisi olan MKS yetkililerine bu örnek çalışmaya imza attıkları ve başardıkları için bizlerde teşekkür ederiz.” dedi. 
Son Eklenen Haberler