BABACANLAR TAŞIN ZERRESİNİ BOŞA GİDERMİYOR

23 Nisan 2012, Pazartesi 11:06

     

Babacanlar Taşın Zerresini Boşa Gidermiyor

Burdur seyahatimiz esnasında ziyaret ettiğimiz Babacanlar Mermerde Burdur beji ve sektörün Burdur’ a kattıkları konusunda yaptığımız söyleşide fabrikasyon ve mermerin işlenebilirliğini konuşup sohbet ettik. Aile şirketi olan ve kurumsallığını yakalamış. Şirkette isimleri olan, Ali ihsan Babacan, Ülker Babacan ve Mustafa Babacan’ın fikirlerini tek tek aldık. Taşın son zerreciğine kadar değerlendirildiği Babacanlar mermerde görüşlerini aldığımız ilk kişi Mustafa BABACAN,  bizlere neler söyledi. Mustafa BABACAN “ Mermercilik dışarıdan bakıldığında; Allah’ın yaratmış olduğu değerlerden birini sadece kesip kasaya veya palet’e koyarak ticari bir emtia olarak görülüp ve bunun üzerine bütün düşünceler kurgulandığı zaman çok basit, kolay bir ticaret şekli olarak algılanıp ve öyle de uygulanabilir. Kimileri için de yine Allah’ın yaratmış olduğu bir değer ama milyonlarca yılda zahmetli bir oluşum süreci, kaybedildikten sonra geri dönüşümünün olamayacağı bir süreç olarak görülüp, buna göre üretim ve pazar arayışı anlayışı üzerine kurgulanan fikir ve uygulama alanları olan bir ticari faaliyet olarak görülebilir.

Yurdumuzun yüksek katma değere ve istihdama ihtiyacı var.

Firmamız mermerin içine girdikten sonra, ilk iki yılında benimsemiş olduğu bakış açısı yukarıdaki seçimlerden ikincisidir. Zaten doğru olanında bu olduğu kanısındayız. Çünkü yurdumuzun yüksek katma değere ve istihdama ihtiyacı var. Bunlarda hammaddenin en iyi şekilde değerlendirilerek işlenip güzel pazarlar yakalamakla olabileceği kanısını firma olarak taşımaktayız.  Bu sektöre gönül verenlere Allah kolaylık versin ve zorunu kolay etsin dileklerimle.” dedi Mustafa BABACAN tarafından titizlikle ele alınan bu yapı aile bireyleri tarafından harfiyen uygulanmakta ve tek bir mermer bloğunun değerini görmeden ve işlenmeden satılmasına izin verilmemektedir.

Firma çalışanlarına da sık sık firma prensipleri anlatılıyor

Firmanın genç üyesi Ali İhsan Babacan ise üretim departmanlarını titizlikle denetlemekte, firma çalışanlarına da sık sık firma prensiplerini anlatmaktadır. Firmanın prensiplerine, yaşam kalitesine, firmanın müşteriye sunumuna, hatta ürünlerin korunmasına kadar pek çok alanda dikkatimizden kaçmadı. Babacanların genç bakışı olan Ali İhsan babacanda dergimize şu açıklamalarda bulundu.

Uzun vadeli yatırımlarla yapılan çalışmaların,

her zaman başarıyı beraberinde getireceğini düşünüyorum

Ali İhsan BABACAN “ Dünya doğal taş piyasasına baktığımızda,  müşterilerimizin gözünde, kaliteden ödün vermeyen pek çok Türk firması arasına girmenin verdiği gururla, çizgimizi bozmadan ilerlemek adına çalışmalarımız hızla devam ediyor.

Doğal taş kaynaklarımız arasında özellikle

BURDUR BEJ’İNİ

Kalite standartlarında işleyerek piyasaya sunmaktayız

Çok zengin doğal taş kaynaklarına sahip olan ülkemizin bu değerlerine sahip çıkarak, günü kurtarma mantığında olmadan, uzun vadeli yatırımlarla yapılan çalışmaların her zaman başarıyı beraberinde getireceği düşüncesini firma olarak benimsedik ve yaptığımız işlerde de bu düşünceyi misyonumuz haline getirerek önemli doğal taş kaynaklarımız arasında özellikle Burdur Bej’ini kalite standartlarında işleyerek piyasaya sunma çabası içerisindeyiz. Hedefimiz;  çok üretmek değil müşterilerimize kaliteli ürün arz etmektir.  Bu amaçla, imalatta yer alan en alttan en üstte kadar tüm personelimizin de bu mantığı kavramasına yardımcı olarak,  yapılan düzenli ve sürekli kontrollerle, hedefimize kanalize olarak, en ince ayrıntıları dahi gözden kaçırmadan, sabırla çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.” dedi.

Ülker Babacan, yüklenilecek her kasanın kontrolünü yaptığı gibi

Uygulama aşamalarında da mümkün mertebe kontrolü elden bırakmıyor

Zarif ürünler, değerini Ülker Babacan’ın kontrolünde buluyor. Firmadaki proje ve mimari hatta teknik alanlardan tutun, görselliğe kadar son kontrolleri mutlaka yapan Ülker Babacan, yüklenilecek her kasanın kontrolünü yaptığı gibi uygulama aşamalarında da mümkün mertebe kontrolü elden bırakmayarak, doğal taşın sunumunda da gereğini yaparak, Babacanlar markasının markalaşmasında ve devamlılığında söz sahibi olduğunu gösteriyordu. Bakın Ülker Babacan bizlere markalaşmak ve zirvede kalmak konusunda neler söyledi.

Önemli olan kaliteli malı üretip değerinde satabilmektir.

Başarı kalıcı değildir. Ulaşmak zor, korumak daha da zordur.

 Ülker BABACAN ‘Dünyanın en geniş doğal taş rezervine sahip olduğumuzu unutmayarak bu değerlerin bizler için önemi yadsınamaz bir gerçektir. Azimli, sabırlı ve yüreğini mermere koyan insanların bir araya gelerek sektörümüzü iyiden daha iyiye götüreceğini düşünüyorum. Önemli olan kaliteli malı üretip değerinde satabilmektir. Çalışmalarımız ve biz, birikim tecrübe ve çalışkanlığımızı birleştirerek başarıyı yakaladık. Ancak başarı kalıcı değildir. Ulaşmak zor, korumak daha da zordur. Bu bilinçle sektördeki mücadelemize devam etmekteyiz.” Dedi.  


 
Son Eklenen Haberler