GİRİŞİMCİLİK KONSEYİ KURULDU

23 Nisan 2012, Pazartesi 09:35

     

Girişimcilik Konseyi Kuruldu

Ülkemizde girişimciliğin geliştirilmesine yönelik çalışmaları bir çatı altında toplayarak stratejiler oluşturulmasını ve uygulamaya geçirilmesini sağlamak amacıyla Girişimcilik Konseyi kuruldu.

Girişimcilik Konseyi Kuruluş Töreni ve 1. Konsey Toplantısı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Hazine Müsteşarlığı Mehmet Yener, Kalkınma Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Cüneyt Düzyol, KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, TÜBİTAK  Dr. Suat Genç, YÖK Başkan V. Prof. Dr. Şaban H. Çalış, İŞKUR Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Özkan, Maliye Bakanlığı Gelir Politikaları Genel Müdürü Hasan Kaymak, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Teknik Eğitim Genel Müdür Vekili Ali Karagöz, Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürü Tarık Sönmez, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürü Ali Kemal Sayın, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf Sanatkarlar Genel Müdür V. Aytekin Yalçın, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanı Doç. Dr. Mustafa Can, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu  Başkanı Aynur Bektaş, TOBB Girişim Sermayesi Meclis Başkanı Göktekin Dinçerler, TESK Başkanı Bendevi Palandöken, ASKON Başkanı  Mustafa Koca, ENDEAVOR Başkanı Özcan Tahincioğlu, GYİAD Başkanı Burcu Akdarı, KAGİDER Başkanı Gülden Türktan, MÜSİAD Başkanı Ömer Cihad Vardan,  Teknogirişim Derneği Başkanı Nikolay Viskuşenko, TGBD Başkanı Mustafa İhsan Kızıltaş, TİKAD Başkanı Nilüfer Bulut, TÜGİK Başkanı Erkan Güral, TUSKON Başkanı Rızanur Meral, TÜGİAD Başkanı Murat Coşkunkan, TÜMSİAD Başkanı Dr. Hasan Sert, TÜRKONFED Başkanı Erdem Çenesiz ve çok sayıda davetlinin katılımları ile İstanbul’da gerçekleştirildi.

Ergün, son 9 yılda Türkiye'de oluşan güven ve istikrar ortamının,

birçok sorunun çözümünü sağladığının altını çizdi.

Törende konuşan Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, bugün kurulan Girişimcilik Konseyi'nin, girişimcilerin finansmanını çözmek için, yerli ve yabancı finans kaynaklarına ulaşımı kolaylaştırmaya, risk sermayesi fonları ve iş melekleri gibi alternatif finansal araçları geliştirmeye yönelik eylemler hazırlayacağını bildirdi. Ergün, Türkiye'nin, son yıllarda gerçekten çok önemli değişimler yaşadığını, yıllardır birikmiş birçok sorununa çözüm üretirken, geleceğin güçlü Türkiye'sini inşa edecek adımları da atmaya başladığını kaydetti. Geçmişte siyasi ve ekonomik açılardan kronik sorunları bulunan Türkiye'nin, gerek kamu, gerek özel sektör olarak sürekli günü kurtarma hesapları ile meşgul olduğuna işaret eden Ergün, son 9 yılda Türkiye'de oluşan güven ve istikrar ortamının, birçok sorunun çözümünü sağladığını anlattı. Bakan Ergün, bu güven ve istikrar ortamının en önemli meyvelerinden birisinin de, artık bu ülkenin ve bu ülke insanlarının orta ve uzun vadeli planlar yaparak, bu planları hayata geçirebilmesi olacağını söyledi.

Türkiye'nin her açıdan çok daha iyi günler yaşayacak

Mevcut durum doğru analiz edilir, geleceğe ilişkin sağlıklı projeksiyonlar oluşturabilir ve buna uygun eylem planlarını devreye sokulabilirse, Türkiye'nin her açıdan çok daha iyi günler yaşayacağını vurgulayan Ergün, '' Bu nedenle, kamunun, özel sektörün, yerel yönetimlerin, üniversitelerin, bütün bir toplumun birlikte hareket etmesi, sorunlara birlikte çözüm araması gerekiyor. Girişimcilik Konseyi'nin yapısına baktığımızda, işte böyle güçlü bir mozaik oluştuğunu görüyoruz. Konseyin yapacağı çalışmalar ile ortaya çıkacak olan sinerji ve enerji, ülkemizde girişimciliğin gelişmesine ciddi katkı sağlayacaktır'' dedi.

Artık üniversitelere yönelik girişimci ve yenilikçi üniversite endeksleri oluşturacağız

Bakan Ergün, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nda önemli bir karar aldıklarını belirterek, şunları kaydetti: ''Artık üniversitelere yönelik girişimci ve yenilikçi üniversite endeksleri oluşturacağız ve üniversitelerimizin bu alanlardaki performansını ölçmeye başlayacağız. Üniversiteden kaç girişimci, kaç patent çıkmış? Kaçı lisanslanmış? Kaçı sanayi için ticarileşmiş? Bunlar yeni kriterler olacak. Bugün kurulan Girişimcilik Konseyi, girişimcilerin finansmanını çözmek için, yerli ve yabancı finans kaynaklarına ulaşımı kolaylaştırmaya, risk sermayesi fonları ve iş melekleri gibi alternatif finansal araçları geliştirmeye yönelik eylemler hazırlayacaktır. Yapacağımız çalışmalarla, ilköğretimden üniversiteye kadar eğitimin her aşamasında girişimciliğin, müfredatlarda hem teorik hem de pratik olarak daha fazla yer almasını sağlayacağız. Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'ndaki en önemli kararlardan biri buydu. Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK ile çalışma yaparak, bu konu, ilk, orta ve yüksek öğretimde müfredatın ayrılmaz parçası haline gelecektir.''

Mustafa Kaplan; Girişimcilik konusunda bilinç sahibi insan sayısını artırma ve girişimcilik ruhunu aşılamanın önemli olduğunun söyledi

KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan ise, girişimcilik konusunda bilinç sahibi insan sayısını artırma ve girişimcilik ruhunu aşılama yönünde temel bir stratejileri bulunduğunu belirterek, girişimcilik eğitimleriyle bugüne kadar 58 bin 774 kişiye ulaştıklarını, bu sayıyı 100 binlere, milyonlara ulaştırmayı hedeflediklerini, eğitime katılanlardan 2 bin 419 kişinin kendi işini kurduğunu anlattı.

2011 yılında girişimci ve KOBİ'lere 300 milyon liranın üzerinde destek sağladık

Girişimcilerin ve KOBİ'lerin temel sorunlarına etkili çözümler getirmek üzere 7 destek programını hayata geçirdiklerini anımsatan Kaplan, ''2010 yılında kurgulanan sistemde 2011 yılında girişimci ve KOBİ'lere 300 milyon liranın üzerinde destek sağladık'' dedi. Bugün girişimciliğin gelişmesi için çaba harcayan birçok kuruluş bulunduğunu belirten Kaplan, bu alandaki dinamizmin aktörlerinin bir arada, koordinasyon içinde hareket etmesinin önemine işaret etti. Konseyin çok dinamik bir yapıya sahip olacağını belirten KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, gerek yeni üyelikler, gerekse ihtiyaçlar doğrultusunda oluşturulacak çalışma gruplarına katılımın mümkün olabileceğini ifade etti. En geniş kitlelerin temsilini ve katılımını sağlamayı amaçladıklarını söyleyen KOSGEB Başkanı Mustafa Kaplan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Böylelikle birkaç yıl önce hayalini kurduğumuz ve ilgili taraflarla yapılan istişareler neticesinde oluşan çalışma birlikteliği için Konsey adına ilk adımımızı bugün atıyoruz. Bu atılımın ülkemize hayırlı olmasını diler, organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ederim."dedi.


 
Son Eklenen Haberler