TÜRKİYE’Yİ AKÜ TEMSİL EDECEK

23 Nisan 2012, Pazartesi 09:42

     

TÜRKİYE’Yİ AKÜ TEMSİL EDECEK

AB Ayna Komiteleri'nde yapılacak toplantılarda ülkemizi

Turan Bekişoğlu Şirketinden Turgut BEKİŞOĞLU ve

Doç. Dr. İ. Sedat BÜYÜKSAĞİŞ temsil edecek.

Ülkemiz doğaltaş sektörünü AB Ayna Komiteleri’nde yine Afyon Kocatepe Üniversitesi temsil edecek. Doğal taş sektörünü yönlendiren EN standartlarını hazırlamakla görevli Avrupa Birliği AB Ayna Komiteleri’nde, ülkemizi temsilen Afyon Kocatepe Üniversitesi İscehisar Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. İ. Sedat Büyüksağiş, komite başkanı olarak tekrar görev yapacak.

ANKARA’DA YAPILACAK

Ülkemizde üç yıl önce kurulan Doğal taş Ayna Komitesi'nin ikinci toplantısı, 17 Ocak 2012 tarihinde Ankara'da Türk Standartları Enstitüsü (TSE) Standart Hazırlama Merkezi Başkanlığı'nda gerçekleştirildi. Türkiye Mermer Doğal taş ve Makine Üreticileri Birliği Başkan Yardımcısı Celalettin Gürel'in de komisyon üyesi olarak katıldığı toplantıda, AKÜ'den İscehisar Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. İ. Sedat Büyüksağiş komite başkanı, BVA belgelendirme Ltd. Şti'nden Burçin Yumrukçu ise başkan vekili olarak görev yapacak.

ÜLKEMİZ 2012'DEN İTİBAREN OY KULLANMA HAKKINA SAHİP OLACAK

Ülkemizde Yapı Malzemeleri Sektöründe MTC 109 no'lu alt komite olarak oluşturulan CEN/TC 246 Doğal taşlar Ayna Komitesi, AB'de tüm yapılarda aranan ve doğal taş sektörünü yakından ilgilendiren standartların oluşturulmasında ve geliştirilmesinde görev yapıyor. Avrupa Standardizasyon Komitesi (CEN) ile yapılan görüşmeler sonucunda ülkemiz 2012'den itibaren AB Ayna Komiteleri'nde tam üye olarak yer alacak ve bununla birlikte oy kullanma hakkına da sahip olacak. Ayrıca ülkemizin ulusal görüşlerinin AB Ayna Komiteleri'nde yapılacak toplantılarda bildirilmesinde Doç. Dr. İ. Sedat Büyüksağiş ile Turan Bekişoğlu Şirketinden Turgut Bekişoğlu'nun ülkemizi temsil etmesi kararlaştırılmıştır.


 
Son Eklenen Haberler