İZMİR'DE DOĞALTAŞ KONGRESİ YAPILDI

23 Nisan 2013, Salı 16:51

     

İZMİR MANŞET

İZMİR'DE DOĞALTAŞ KONGRESİ YAPILDI

Belediye Başkanı Aziz Kocaoğluİzmir'in doğal taş ve mermer ihracatına olan katkısına vurgu yaptı.  "İzmir aynı zamanda mermer fuarının başladığı ve artarak büyüdüğü bir kent. Uzun çabalardan ve inişli çıkışlı yollardan sonra nihayet yeni fuar alanını kamulaştırdık. "dedi.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından düzenlenen "3. Uluslararası Mermer ve Doğal Taşlar Kongresi" yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi, İZFAŞ ve Dokuz Eylül Üniversitesi'nin katkılarıyla TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şubesi tarafından düzenlenen "3. Uluslararası Mermer ve Doğal Taşlar Kongresi" başladı. Kongrenin açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, doğal taş sektöründe ihracat rakamlarının artmasıyla İzmir fuarcılığının mermer sektörünü kentte buluşturmasının paralel yürüdüğünü söyledi. Başkan Kocaoğlu, 2014 yılından itibaren tartışmasız dünyanın en önemli mermer fuarını yeni fuar alanında düzenlemek istediklerini kaydetti. Mermer ve doğal taş sektörünün problemlerinin bilimsel, teknik, idari ve hukuki yönden, ulusal ve uluslararası boyutta ayrıntılı olarak sunulup irdeleneceği 3.Uluslararası Mermer ve Doğal Taşlar Kongresi'nin açılışına, İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürü Mehmet Hamdi Yıldırım, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Halil Köse, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Alim Murathan ve İZFAŞ Genel Müdürü Mehmet Şakir Örs ile çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

Yeni fuar alanını kamulaştırdık. Projemizi bitirdik, ihalemize çıktık.

113 bin metrekare kapalı 30 bin metrekare açık, 40 bin metrekare rezerv alan, otopark ve destek alanlarıyla birlikte, 285 bin metrekare inşaat alanında dev bir kompleks

 İZMİR 1 Kongrenin açılışında konuşan Belediye Başkanı Aziz Kocaoğluİzmir'in doğal taş ve mermer ihracatına olan katkısına vurgu yaptı. Türkiye'de en çok mermerin İzmir Limanı'ndan ihraç edildiğini belirten Kocaoğlu, şöyle konuştu: "İzmir aynı zamanda mermer fuarının başladığı ve artarak büyüdüğü bir kent. Uzun çabalardan ve inişli çıkışlı yollardan sonra nihayet yeni fuar alanını kamulaştırdık. Projemizi bitirdik, ihalemize çıktık. Hepsi 7,5 sene sürdü. 7,5 ay da Kamu İhale Kurumu'nda, 'öyle mi olacaktı, böyle mi olacaktı' diye bekledik. Nihayet bu ayın 23'ünde Cumartesi günü saat 11.00'de temelini atacağız. 113 bin metrekare kapalı 30 bin metrekare açık, 40 bin metrekare rezerv alan, otopark ve destek alanlarıyla birlikte, 285 bin metrekare inşaat alanında dev bir kompleks gerçekleştireceğiz." 2014 yılında dünyanın en büyük mermer fuarını İzmir'de yapmayı hedeflediklerini açıklayan Aziz Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye doğal taş ve mermer ihracatıyla İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin düzenlediği mermer fuarı arasında çok büyük paralellik vardır. Mermer 40 milyon dolarlık ihracattan bugün iki milyar dolara yaklaştıysa, İzmir fuarcılığının mermer pazarını burada kurması ve tüm dünya mermer sektörünü burada buluşturmasının etkisi büyüktür. Şimdi bunu daha büyük çapta sürdüreceğiz. 2014 yılından itibaren, dünyanın tartışmasız en büyük mermer fuarını düzenlemek istiyoruz. Şu an ekonomik olarak birinci, ama alanımız sınırlı olduğu için ikinci fuarını gerçekleştiriyoruz. 23 Şubat Cumartesi günü saat 11.00 de mermer sektörünün temsilcilerini açılışa bekliyoruz. Çünkü, yeni fuar alanıyla ilgili en büyük dürtüyü mermer sektöründen aldık." SEKTÖR TASARIMLA GELİŞECEK İZMİR 2 Mermer doğal taş ihracatında belli sıkıntıların olduğuna değinen Başkan Kocaoğlu, şunları söyledi: "Katma değeri yüksek ürün tasarımdan geçiyor. Eğer mermer sektörü tasarımcı çalıştırırsa yeni tasarımlar üretirse, o zaman katma değeri yüksek ürün elde edilir. İşlenmiş ürünün artması için de tasarımın olmazsa olmaz olduğuna inanıyoruz. Biz, 2009 yılından beri İzmir'i bir tasarım kenti yapmak üzere yola çıktık. Şu an önce kentimizi tasarlıyoruz. İzmir'e Türkiye'nin her yanından tasarımcıları davet ediyoruz. Tasarlayarak bu işi halledeceğiz." İzmir Valisi M.Cahit Kıraç konuşmasında, İzmir'i fuarlar ve kongreler kenti yapma yolunda mermer fuarının önemli rol oynayacağını ifade etti. Vali Kıraç, Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak yeni fuar alanının bu yolda büyük ivme kazandıracağını söyledi. Açılış töreninde Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürü Mehmet Hamdi Yıldırım, Dokuz Eylül Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Halil Köse, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Merkez Yönetim Kurulu Başkanı Dündar Çağlan, Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Alim Murathan, 3. Uluslararası Mermer ve Doğal Taşlar Kongresi Düzenleme ve Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sacit Özer de birer konuşma yaptı.    


 
Son Eklenen Haberler