BURSA'DAKİ MERMER FABRİKALARINI ÇİN HEYETİ

24 Nisan 2012, Salı 09:15

     

BURSA'DAKİ MERMER FABRİKALARINI ÇİN HEYETİ İNCELEDİ

Türkiye'den Çin'e mermer ve doğal taş ihracatı artıyor. Çin'in Şangay şehrinden Türkiye'ye gelen doğal taş alım şirketleri temsilcileri, Bursa, Gemlik ve Orhangazi'deki mermer fabrikaları ile mermer ocaklarında incelemelerde bulundu. Başkan yardımcılığını Efendioğlu Mermer AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Erol Efendioğlu'nun yaptığı İstanbul Maden İhracatçıları Birliği'nin organizasyonu ile gerçekleşen ziyarete, Şangay'daki büyük maden firmalarının Ceo'ları ile satın alma direktörlerinden oluşan 15 kişilik heyet katıldı. Heyet, ocak ziyaretlerini tamamladıktan sonra İstanbul'a Natural Stone fuarını ziyaret ederek incelemelerde bulunarak oradan da ülkelerine döndüler.

TÜRKİYE SON 2 YILDA ÇİN'E 1.2 MİLYAR DOLARLIK MERMER İHRAÇ ETTİ

Çin’li işadamları Bursa bölgesindeki çok sayıda mermer fabrikasını ziyaret ederek bilgi aldı. Çin'in son iki yılda Türkiye'den 1 milyar 200 milyon dolarlık mermer ve maden ithal ettiği, bunun büyük kısmının Bursa ve Bilecik bölgesinden temin edildiğini belirten İMİB Yönetim Kurulu Üyesi Erol Efendioğlu, Çinlilerin bu ziyaretinin kendileri için son derece önemli olduğunu ifade etti.

ÖNÜMÜZDEKİ SENE BURSA’DAN ÇİN’E

YARIM MİLYAR DOLARLIK MADEN İHRAÇ EDİLMESİ BEKLENİYOR

Çinli firmaların son iki yılda Bursa firmaları ile sürekli irtibat halinde olduğunu belirten Efendioğlu, "Çin'e her geçen gün ihracat rakamlarımız artıyor. En ciddi beklentimiz ise 2012 yılı için. 2012'de sadece Bursa bölgesinin Çin'e yarım milyar dolarlık maden ihraç etmesini bekliyoruz" dedi. Çin heyeti Orhangazi ve Gemlik'teki mermer fabrikalarının ardından Bursa bölgesinde bulunan mermer ocaklarını ziyaret ederek, buralarda da incelemelerde bulundu.


 
Son Eklenen Haberler