VAN'DA 400 KİŞİYE İŞ KAPISI OLACAK FABRİKA AÇILIYOR

24 Nisan 2012, Salı 10:43

     

VAN'DA 400 KİŞİYE İŞ KAPISI OLACAK FABRİKA AÇILIYOR

Van'ın inşaat firmalarından Gökçenay Group tarafından temeli atılan ve tamamlandığı zaman 400 kişiye iş ve aş kapısı olacak fabrikada çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

10 milyon Euro ya mal olacak fabrikada Van, Hakkari ve Siirt'te bulunan maden ocaklarında çıkarılan Mermerler,  işlendikten sonra Avrupa ülkelerine ihraç edilecek. 23 Ekim ve 9 Kasım'da meydana gelen yıkıcı depremler Van'daki yatırımcının hızını kesmedi. Bir yıl önce Van’ın en büyük inşaat firmalarından Gökçenay Group tarafından temeli atılan ve tamamlandığı zaman 400 kişiye iş ve aş kapısı olacak fabrikada çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Organize Sanayi Bölgesi'nde 17 bin metrekare kapalı, toplam 48 bin metrekarelik alan üzerine kurulacak fabrikada işleme makineleri de Van'a ulaştı. İtalya'dan getirilen makinelerin montaj ve test aşaması 15 Ocak'ta bu ülkeden gelecek teknik elemanlar tarafından yapılacak. 10 milyon Euro ya mal olacak fabrikayı gezen Van Valisi Münir Karaloğlu, firma yetkilisi Bedrettin Gökçenay'dan bilgi aldı. Van'da meydana gelen yıkıcı depremlere karşın yatırımını durdurmayan Gökçenay firmasına teşekkür eden Vali Karaloğlu, "Deprem sonrası tesislerin faaliyette olması bizi mutlu ediyor. İlk süreçte şaşkınlık ve sorunlardan dolayı yatırımlar durma noktasına geldi. Vanlılar da zaten geçici olarak şehir dışında çıktılar. Ama hiç kimse yatırımdan vazgeçmiş değil. Sadece erteleme söz konusu olabilir. Ben Gökçenay ailesine, kendi topraklarına, kendi şehirlerine deprem olmasına karşın risk alarak yatırımlarını sürdürdükleri için çok teşekkür ediyorum." dedi.
Fabrikada Günlük Bin Metre Küp Mermer İşlenecek
Depreme rağmen yatırıma ve istihdama katkıda bulunmaya devam ettiklerini belirten Bedrettin Gökçenay da, mart ayında üretime geçecek fabrikada 400 kişinin istihdam edileceğini söyledi. Fabrikada kullanılacak işleme makinelerini İtalya'dan gemi ile Mersin'e, oradan da TIR'larla Van'a getirdiklerini kaydeden Gökçenay, "Üretime başladıktan sonra Van, Hakkari ve Siirt'te bulunan maden ocaklarında çıkarılan mermerleri buradaki fabrikada işledikten sonra Avrupa ülkelerine ihraç etmeyi düşünüyoruz." açıklamasında bulundu. Gökçenay, fabrikanın günlük bin metreküp mermer işleme kapasitesine sahip olduğunu vurgulayarak, işletmenin hem kent hem de bölge ekonomisine önemli katkı sunacağını ifade etti.  


 
Son Eklenen Haberler