MERİH OSB BURDUR'UN KADERİNİ BELİRLİYECEK

24 Eylül 2014, Çarşamba 12:31

     


Doğaltaş ve Madenciler Derneği Burdur'un uyanmakta olan ekonomik değerlerinden mermer sektörünün demirbaşları arasında yer alıyor. Krom, bor, pomza gibi doğaltaşların yanı sıra mermerin çıkarılması, işlenmesi ve pazarlanması konularında söz sahibi olan Doğaltaş ve Madenciler Derneği aynı zamanda işadamlarının tek çatı altında toplandığı bir sivil toplum örgütü konumunda. Dernek aynı zamanda doğaya saygılı ve tabiata zarar vermeyen mermer ocaklarının kurulmasında, kapatılan mermer ocaklarının rehabilite edilmiş haliyle geri teslim edilmesinde de etkin oluyor.

Dernek; bir yandan bürokratik sıkıntıları, diğer yandan maliyet ve rekabet zorluklarını aşarak ihracat yapan, Türkiye'ye ve Burdur'a döviz kazandıran mermercilerin karşılaştıkları engellerin aşılmasında da sorumluluk taşıyor.  Doğaltaş ve Madenciler Derneği; üretim, tanıtım, pazarlama gibi alanlarda, araştırma ve destek hizmetleri ve bu hizmetlerin yanında üyeleriyle birlikte, sektörel otokontrol konusunda nitelikli çabalar sarf etme amacını da güdüyor. Doğaltaş ve Madenciler Derneği Başkanı Nasuh Ekinci, Burdur gündemini uzun süre meşgul eden çevre kirliliği konusunda “Çevreye ancak, ölü insan ve ölü toplum zarar veremez. 

Ancak bizler, aklı başında olan herkes gibi; hem yer altı ve yer üstü potansiyellerimizin kıymetini bilecek, ekonomik gelişmecilikte ve yaşam kalitemizin gelişiminde kullanmayı gerçekleştirecek ve hem de olumsuzlukları en aza indirecek hassasiyetin içinde olacağız.” diyor. Dernek Başkanı Ekinci, Burdur mermerinin kalbi Burdur Bejinin dünyanın en büyük fuarlarında sergilenmesi ve Arap Krallıkları da dahil olmak üzere dünyanın en zengin ülkelerine Burdur Beji mermerinin pazarlanması için duyarlı olduklarını da kaydediyor. 
Son Eklenen Haberler