TMMOB JEOLOJİ MÜHENDİSLERİ ODASI YÖNETİM KURULU MAPEG GENEL MÜDÜRÜ CEVAT GENÇ’İ VE GENEL MÜDÜR YARDIMCISI VEDAT YANIK’I ZİYARET ETTİ

30 Ekim 2019, Çarşamba 13:29

     


TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu; MAPEG Genel Müdürlüğüne atanan Cevat Genç ve Genel Müdür Yardımcısı Vedat Yanık’ı makamında ziyaret etti. Yönetim yapmış oldukları ziyarette; Yeni görevine atanan Cevat Genç ve Vedat Yanık ‘a yeni görevlerinde başarılar dileyerek hayırlı olsun dediler.

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu adına söz alan Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Alan; madencilik sektöründe önemli sorunlar yaşandığını ifade ederek, bu sorunların çözümünün sektördeki tüm bileşenlerin katılımı ile oluşturulacak ortaklaşmış çözüm önerileri ile sağlanabileceğini belirtti.

Yine mevcut maden kanununun sorunların çözümünü sağlama konusunda yetersiz olduğunu, yeni bir bakış açısıyla maden kanununun yeniden ele alınması gerektiğini, 1a ve 1b, gurubu madenler için doğrudan işletme ruhsatının verilmesinin yanlış olduğu, gerekli arama faaliyeti sonucu yeterli kaynak bulunmayan alanlara ruhsat verilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

Mevcut ruhsat hukuku nedeniyle arama süreçleri olmaksızın işletme ruhsatı verilmesinin ülkedeki her dere yatağının köstebek yuvasına çevirdiğini, benzer şekilde madencilikte ülke içinde aşırı rekabet ortamına neden olan ve ülkeye de hiçbir getirisi olmayan bazı maden gurupları için ruhsat sınırlaması getirilmesi gerektiğini belirtti.

Ayrıca YTK firmalarının önemli bir bölümünün Odamıza tescil olmaksızın mühendislik hizmeti verdiklerini, bunun 6235 sayılı yasa ve bu yasaya göre çıkarılmış düzenlemelere aykırı olduğunu, bu durumun bilinmesine rağmen MAPEG Genel Müdürlüğünün gerekli tedbirleri almadığını, UMREK’ in ülkemiz madencilik sistemine entegrasyonu konusunun önemli olduğunu, ancak meslek örgütlerinin bu yapının dışında bırakılmasının yanlış olduğunu vurguladı.

Madencilik faaliyetlerinde çevresel problemlerin önemli olduğunu, toplumun talepleri çerçevesinde yeni bir yaklaşıma ihtiyaç bulunduğunu, bu nedenle başta MAPEG Genel Müdürlüğü olmak üzere ruhsat veren kurumların doğa kullanma anlayışında değişiklik yapması gerektiğini, ülkemizin doğa kullanma anlayışında “meta ekolojik” bakış açısından, “ biyosferik eşitlikçilik (derin ekoloji)”  bir bakış açısına geçmesi gerektiğini belirtti.

Görüşmede MAPEG Genel Müdürü Genç; Meslek örgütlerinin önemine vurgu yaparak, ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade etti. Maden Kanunu konusunda gelen eleştirileri de dikkate alarak sektördeki tüm bileşenlerin içinde olacağı bir yapı ile yeni maden kanunu yapım çalışmalarına başlayacaklarını belirtti.

Sorunların tek tek masaya yatırılacağını ve yaşanan sorunların çözümü konusundaki kararlı olduklarını belirtti. YTK konusunda hususları araştıracağını, hukuka aykırı bir işlem var ise buna ilişkin değişikleri kısa sürede yapacaklarını belirtti.

UMREK konusunda yaşanan sıkıntıları bildiklerini, kendisinin de komisyon başkanlığına yeni atandığını belirterek, bu alanda da yaşanan sorunların çözümü konusunda gayret göstereceğini belirtti. Görüşme iyi niyet temennileri ile son buldu.

  
Son Eklenen Haberler