Prof. Dr. Faruk Çalapkulu Marble İzmir’in Türk Mermerciliğine Katkısının Büyük Olduğunun Altını Çizdi

31 Ağustos 2019, Cumartesi 17:05

     


Doğal taş sektörünün önemli isimlerinden olan Prof. Dr. Faruk Çalapkulu, İzmir ve MARBLE İzmir Fuarı’nın Türk mermerciliğine büyük katkı sağladığını altını çizdi.  Tasarımın önemine de vurgu yapan Çalapkulu, “ Sizin en muhteşem kumaşlarınız iyi tasarlanamamış ya da iyi dikilmemiş ise o zaman hiçbir işe yaramaz, bu yüzden sektör tasarımcısıyla da önemlidir. ” dedi.

 

Yoluna 25 yıl önce başlayan ve bu süreçte dünyada adından güçlü bir şekilde söz ettirmeyi başaran MARBLE İzmir Fuarı 2019 fuarını da başarılı bir şekilde gerçekleştirdi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından 27 - 30 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen çeyrek asırlık MARBLE İzmir Fuarı, dört gün boyunca doğal taş sektörünün kalbinin attığı bir platforma dönüştü. Yeni doğal taş örneklerinin tanıtımının yapıldığı, en son teknoloji iş ile mermer makineleri ve makine sarf malzemelerinin sektör temsilcileriyle buluşturan MARBLE Fuarı, etkinlikleriyle de ziyaretçilerini memnun etti.  Dünya Taş Forumu, Uluslararası Taş Kongresi, Genç Yaratıcı Fikirler Platformu, Designer Habitat Workshop gibi etkinliklerle de tüm sektöre hitap eden MARBLE İzmir, sadece profesyonel ziyaretçileri ağırladı.

 

MARBLE İzmir hızla büyüdü

Geçtiğimiz yıl gerçekleşen 24. MARBLE - Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı kapsamındaki Dünya Taş Forumu’nun moderatörlüğünü yapan Prof. Dr. Faruk Çalapkulu, 25 yıllık serüvenin daha başlangıç olduğunu belirtti.

 

Çalapkulu, “MARBLE’ın başlangıcı aslında 25 yılın daha da öncesine dayanıyor. İzmir Enternasyonal Fuarı içindeki Mermer Sevgi Yolu ile başlamıştı. 1989, 1990 ve 1991’de Mermer Sevgi Yolu’na paralel olarak Mermer Günleri adı altında hem bakanların geldiği hem de yurt dışından konukların sunumlar yaptığı aktivitelerle başladı. Her şey öncelikle tohumun atılmasıyla başlıyor. İlk fuarımızı yaptığımızda 1,5 holümüz vardı. Heyecan kalplere düşmüştü. Heyecanla bu işi geliştirmek istedik.

 

1985 yılında çıkan Maden Kanunu ile sektöre yatırım güvencesi verilmişti. Bu güvence ile üretim yapılıyordu. Bununla birlikte Türk mermerciliğine İzmir ve MARBLE İzmir Fuarı’nın çok önemli katkıları olmuştur.  Teknoloji, tasarım, ürünlerini sunarak özgüven kazandılar. Yıllardır denizi görmemiş İzmir’e gelmemiş birçok aile Kültürpark’ta buluştu. Bir tohum ekildikten sonra ona gübre su ışık vermek gerekiyor. Bilgi ve teknoloji o insanların gübresi, suyu ve ışığı oldu. MARBLE Fuarı gelişimiyle hızla büyüdü. ”

 

MARBLE Fuarı bir fırsattır

Tasarım konusuna vurgu yapan Çalapkulu, “25. yıla gelirken en büyük katkı mimarların da bu fuara katılıyor olması. Bu sektör tasarımcısıyla çok önemlidir. Sizin en muhteşem kumaşlarınız iyi tasarlanamamış ya da iyi dikilememiş ise o zaman hiçbir işe yaramaz. Tasarım konusu ve onu işleyecek atölyelerin varlığı gerçekten çok önemli. Yoğun olarak daha iyi üretim ve tasarımla bu alanda bizden daha önde giden İtalyanları yakalayıp geçme çabasındayız. Bunun için MARBLE Fuarı her zaman bir fırsattır” ifadelerini kullandı. 
Son Eklenen Haberler