İSMAİL ÜNAL TURUNÇ BİR GÜNDE İKİ ÖDÜL ALDI

31 Ekim 2019, Perşembe 16:30

     


İSMAİL ÜNAL TURUNÇ

BİR GÜNDE İKİ ÖDÜL ALDI

 

Afyonkarahisar’da ve Türkiye’de  doğaltaş ürünleri konusunda sektörünün en eski ve tanınmış büyük firmalarından biri olan Tureks Mermer’in kurucusu İsmail Turunç, dedesinin yanında başladığı ticaret hayatında milyon dolarlık ihracat rakamıyla Afyonkarahisar ticaretine yön verenler arasında yer alıyor. İsmail Turunç, aynı günde iki ödül birden alarak ticaret hayatını taçlandırdı.

Tureks, küçük bir atölye olarak başladığı iş dünyasına, mermer üretiminin dönüm noktası olan 1982 başlarında kuruldu ve son 37 yılda çok çeşitli kesimdeki taşların ocakçılığını, üretimini, pazarlamasını ve dağıtımını yapan bir girişim haline geldi. Kurulduğu günden bu güne Amerika ve Avrupa başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesinde, günün modasına uygun ve kaliteli ürünleri ile proje bazlı çalışmaları ile dikkati çekmeye devam etti.

Tureks, Türk doğal taş ürünleri konusunda Türkiye'nin en eski ve en tanınmış firmalarından birisi olarak, 1982'den bu yana dünyanın en ünlü doğal taş ocaklarından bazılarına ev sahipliği yapan, Türkiye'nin en iyi doğal taş döşeme, kaplama ve dış mekân uygulamaları ile ülke ekonomisine büyük katkılar sunmaya devam ederken işletme , ocak ve fabrikalarında sağlamış olduğu istihdam ile de işsizliğe desteği ile dikkati çekti.  

İsmail Ünal TURUNÇ; 1934 yılında Afyonkarahisar da doğdu. İlkokulu Afyon da bitirdikten sonra küçük yaşta dedesinin yanında çalışarak ticaret hayatı ile tanıştı. Dedesi ile birlikte gazyağı satarak para kazanmayı öğrenen Turunç, akaryakıt ve zahire ticareti ile ticaretin diğer kollarında hizmet vererek çalışmalarına devam etti.  Ford, Arçelik ve Koç Grubunun diğer ürünlerinin Afyon bayiliğini yaparak kendileri ile birlikte başka kişilere de ekmek kapısı yaratarak istihdam sağlayan Turuç ailesi saygı ve sevgi ile takdir topladı.  

İsmail Ünal Turunç 1982 yılında Geoergetown Universty de Mühendislik Bilimlerini bitirerek Türkiye’ye dönen oğlu Osman Cavit Turunç’a işlerin idaresini devretti. Osman Turunç  İşlerin başına geçince ilk işi TUREKS TURUNÇ MADENCİLİK İÇ VE DIŞ TİCARET A.Ş. yi kurdu. 1990 yılında fabrika binasını Afyon organize sanayi bölgesine taşıdı.

İsmail Ünal TURUNÇ halen Tureks Yönetim Kurul Başkan Yardımcısı olarak sanayi ve iş dünyasından kopmayarak hayatına devam etmektedir.


AHİLİKTEN, SANAYİCİLİĞE GEÇİŞ YAPTI

Afyon Ticaret Sicil Müdürlüğü’nde 1960 yılında ilk ticaret kaydını yaptıran İsmail Turunç, 60 yıldır Afyonkarahisar ticaretine yön verenler arasında yerini koruyor.


İsmail Ünal Turunç, Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında esnaf olarak başladığı çalışma hayatında esnaflıktan, sanayiciliğe yükselerek iş adamı olan; Ailesine, ülkesine katkı sunan kişilere verilen AHİLİK ödülünü aldı.

Ödülünü Afyonkarahisar Valisi Mustafa Tutulmaz, Afyonkarahisar Belediye Başkan Vekili Süleyman Karakuş, Afyonkarahisar ESOB Başkanı Abdülkadir Konak, Afyonkarahisar  İGM Başkanı Burhanettin Çoban ve Afyonkarahisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Serteser’in de bulunduğu protokolden aldı.

İsmail Ünal Turunç aynı gün, Ege Maden İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen Maden İhracatının Yıldızları Ödül Töreni’nde de TUREKS-GM MERMER GRANİT SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ olarak 10 Milyon Dolar Üstü İhracat yapan firmalar arasında ilk üçüncü sırada yer aldı. Tureks,  yıllardır süregelen başarısına bir yenisini daha ekledi.  

 

               

 

  
Son Eklenen Haberler